NATO i Szwecja

i

Autor: pexels Defence Imagery/www.flickr.com ; Canva Pro

NATO

Szwecja oficjalnie wstąpiła do NATO. "Nasza jedność jest jeszcze silniejsza" powiedział Sikorski

2024-03-07 17:30

Rząd Szwecji podjął w czwartek (07.03) po południu decyzję o wstąpieniu kraju do NATO. To ostatnia czynność jaka musiała zostać dokonana ze szwedzkiej strony, aby kraj stał się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szwecja oficjalnie członkiem NATO

Formalnie zgodę na wejście do NATO podjął rząd na specjalnym posiedzeniu w Sztokholmie pod przewodnictwem wicepremier i minister energii Ebby Busch.

Otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie od sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga" - podkreśliła Busch na specjalnie zwołanej konferencji. "Teraz rozpoczyna się nowy rozdział w historii Królestwa Szwecji" - dodała, odnosząc się do ponad 200-letniej tradycji neutralności państwa szwedzkiego.

Następnie jeszcze w czwartek w Waszyngtonie, gdzie przebywają premier Szwecji Ulf Kristersson oraz szef dyplomacji Tobias Billstroem, wraz z przekazaniem USA szwedzkich dokumentów akcesyjnych procedura przystąpienia Szwecji do NATO zostanie zakończona. Terytorium Szwecji zostanie objęte gwarancją artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego, mówiącego o solidarnej obronie sojuszników.

Szef MSZ Radosław Sikorski o wstąpieniu Szwecji do NATO

Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że obecna koalicja rządowa będzie stać murem za UE, NATO i Trójkątem Weimarskim.

Z przyjemnością witamy Szwecję jak nowego członka NATO, nasza jedność w obronie wolności i bezpieczeństwa regionu staje się jeszcze silniejsza, dzięki dołączeniu naszego partnera do Sojuszu. Jako koalicja 15 października będziemy murem stać za Unią Europejską, Sojuszem Północnoatlantyckim i Trójkątem Weimarskim, to obiecaliśmy Polakom. Razem budujemy silną, zjednoczoną Europę" - powiedział szef polskiej dyplomacji w nagraniu zamieszczonym na platformie X.

Przypomnijmy: Szwecja złożyła wniosek o wejście do NATO w maju 2022 roku po historycznej zmianie postawy rządzącej wówczas krajem socjaldemokracji. Przyczyną była podobna decyzja Finlandii oraz rosyjska agresja na Ukrainę.

Minister obrony Szwecji Pal Jonson przypomniał, że bez szwedzkiej akcesji członkostwo Finlandii nie było do końca pełne, jeśli chodzi o możliwości obronne.

Wiec przed ambasadami Rosji w europejskich miastach. Ludzie żegnają Nawalnego

Sonda
Obawiasz się, że wojna miedzy Rosją a Ukrainą rozszerzy się na inne kraje?
Małgorzata Pieczyńska w latach 80.wyjechała do Szwecji: „Nie myślałam o tym, że tracę karierę w Polsce”