kartki na Boże Narodzenie i Nowy Rok

i

Autor: Materiały prasowe / decoprint.pl

Świąteczne kartki bożonarodzeniowe. Czy jeszcze je wysyłamy? Ile kosztuje znaczek?

2022-12-07 13:18

Internet, komunikatory, a wcześniej SMS-y i MMS-y wyparły już prawie całkowicie zwyczaj wysyłania świątecznych życzeń na kartkach. Te były piękne, kolorowe i miały specyficzny charakter i były coroczny rytuałem.

Własnoręcznie pisane kartki do każdego z osobna miały jakby większą rangę, niż życzenia przesłane przez sms. Świąteczna kartka zaadresowana do konkretnej osoby, czy rodziny wzmacniała więzi, często przez pewien okres zdobiła szafki, czy nawet lodówki.

Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie kartki świątecznej, ponieważ już samo otrzymanie życzeń za pośrednictwem poczty będzie dla obdarowanego sporym zaskoczeniem. Wysyłanie kartki nie kosztuje wiele, a pozwoli to nam sprawić u kogoś radość. Tradycyjne karki bożonarodzeniowe są bliskie sercu szczególnie u starszych osób, które przez wiele lat kultywowali tę tradycję.

Jeżeli więc mamy kogoś, komu moglibyśmy sprawić taką niespodziankę - zróbmy to. Wyślijmy kartkę do bliskich żyjących w innym mieście, w innym kraju, a może nawet na innym kontynencie!

Ile kosztuje znaczek na kartkę pocztową?

Kilka lat temu Poczta Polska pobierała niższe opłaty za kartkę pocztową. Teraz cena jest taka sama, jak w przypadku najlżejszego listu i wynosi 3,90 zł w przypadku kartki "ekonomicznej" oraz 4,80 zł za kartę wysyłaną priorytetowo.

Zwyczaj pisania kartek świątecznych próbują zaszczepić w najmłodszym pokoleniu różne instytucje. Poczta Polska, Związek Filatelistów i gorzowska biblioteka organizują przed świętami wspólnie warsztaty dla dzieci. Ich uczestnicy zaprojektują swój, autorski znaczek. Warsztaty mają zachęcić najmłodszych, by poznali działalność poczty, nauczyli się właściwego adresowania, szczególnie teraz w okresie świątecznym.