Po zmianach sąd będzie mógł chociażby wystawić grzywnę do 30 tysięcy złotych za jazdę po pijaku, czy też skrajnie niestosowanie się do limitów prędkości. Do tej pory było to 5 tysięcy złotych.
Jak mówią policjanci - czas najwyższy. Trzeba walczyć z piratami drogowymi, z reguły jest tak, że ginie niewinna osoba. Mówi Marcin Maludy, oficer prasowy lubuskiej policji:
Ginie matka z kilkuletnim dzieckiem, a po drugiej stronie pirat drogowy, który jechał nietrzeźwy wychodzi bez szwanku. Przykład bardzo często bywający nie tylko na polskich, ale i lubuskich drogach. Te osoby z przestrzeni drogowej muszą po prostu zniknąć. Przepisy prawa, które wchodzą w życie mają w tym pomóc.
Wysokość kar za jazdę niezgodnie z przepisami nie była zmieniana od ponad 20 lat, czyli czasów innych realiów finansowych. Nie wszystkie nowości wejdą w życie od razu. I tak po pół roku od wejścia nowych przepisów w życie, ubezpieczyciele będą mogli gromadzić dane na temat przewinień, co może być podstawą do naliczenia wyższej polisy.
Po dziewięciu miesiącach z kolei mandaty w podwójnej wysokości będą dostawali recydywiści drogowi. Po tym czasie także kierowcy, posiadający prawko od mniej niż dwóch lat, łatwiej będą mogli je stracić. Poza aktualnymi powodami, może być to chociażby spowodowanie wypadku, w wyniku którego inna osoba dozna naruszenia czynności narządu ciała.
Polecany artykuł:
Zgodnie z nowymi regulacjami za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h kierowca zapłaci minimum 800 zł mandatu. Sporą zapłacą także właściciele pojazdu, którzy nie ujawnią sprawcy przekroczenia prędkości w chwili popełnienia wykroczenia. Do będzie groziło mandatem do aż 8 tysięcy złotych!