Upał

i

Autor: geralt/Pixabay/cc0 W upalne dni warto unikać słońca i dbać o nawodnienie

UPAŁ

Sposoby na upały! Osiem sposobów na to jak radzić sobie z wysokimi temperaturami

2023-06-07 10:34

Lato zbliża się nieubłaganie, a wraz z nim wysokie temperatury i intensywne słońce. Już teraz w niektórych polskich miastach słupek rtęci podskakuje nawet do... 30 stopni! Niestety, nie każdy dobrze sobie radzi z taką pogodą. Sprawdź więc sposoby na upały.

Lato 2023 będzie gorące! Szykują się rekordy temperatur

Zapowiedzi synoptyków na nadchodzące lato nie są zbyt optymistyczne, przynajmniej dla tych, którzy źle znoszą upały. Wszystko wskazuje bowiem na to, że będzie piekielnie gorąco! Z drugiej strony mogą się też pojawić intensywne burze i nagłe załamania pogody.

Jak zapowiadają synoptycy, zarówno czerwiec jak i lipiec mają być bardzo suchymi i bardzo ciepłymi miesiącami. Temperatury mają sięgać ponad 30 stopni i takie upały mogą się utrzymywać nieprzerwanie przez kilka dni. Do tego niestety nie prognozuje się jakichś większych opadów deszczu.

W związku z takim ociepleniem mogą się nasilić wyładowania atmosferyczne, a co za tym idzie: mogą się pojawiać intensywne burze.

Sposoby na upały. Jak radzić sobie ze słońcem i wysokimi temperaturami?

Nie da się ukryć, że latem miło jest spędzać czas na swieżym powietrzu, jednak wysokie, momentami ektremalne temperatury mogą być bardzo niebezpieczne dla organizmu. Zbyt długie przebywanie na słońcu może się skończyć nie tylko oparzeniem, ale takze udarem słonecznym. Omldenia, utrata przytomności, przegrzanie - to sytuacje, które wbrew pozorom mogą się przydarzyć każdemu! Co więcej, promienie UV nie są bezpieczne dla naszej skóry i mogą powodować jej przedwczesne starzenie się, a nawet nowotwory.

Dlatego warto wiedzieć jak radzić sobie z wysokimi temperaturami i co robić, by przetrwać lato spokojnie, przyjemnie i zdrowo!

8 sposobów na upały

1. Pij dużo wody - z tym nawet nie ma co dyskutować. W normalnych okolicznościach zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie. W trakcie upałów zapotrzebowanie to znacząco się zwiększa, ponieważ na skutek słońca woda wyparowuje z organizmu. Aby nie dopuścić do odwodnienia latem należy pić co najmniej 3 litry wody dziennie!

2. Noś nakrycie głowy - to obowiązkowy element garderoby podczas letnich wyjść z domu. Chustka, czapka z daszkiem lub chociaż parasol ochronią głowę przed niebezpiecznymi promieniami UV.

3. Wentyluj mieszkanie - najlepszą opcją jest oczywiście zamontowanie klimatyzatora, który znacznie obniży temepraturę w pomeiszczeniu, ale pomocne mogą być też różnego rodzaju wiatraki czy wentylatory na lód. Wieczorami i nocą, gdy temperatury nieco spadną, warto też zostawiać uchylone okna.

4. Nie wychodź z domu - jeśli masz możliwość to najlepiej zostać w domu w momencie największej aktywności słońca, która przypada najczęściej miedzy 13:00 a 18:00.

5. Zmień dietę - latem jadłospis powinien być bogaty w dania, które przyniosą chociaż trochę ochłodzenia. Chodzi o różnego rodzaju jogurty, koktajle, chłodniki i lody. Zaskoczeniem może też być... chilli! Jak się okazuje ostre potrawy, np. z dodatkiem chilli mogą być pomocne w upalne ni. Chilli zaiwra bowiem kaspaicynę, która stymuluje pracę receptorów na języki i działą podobne jak gorące potrawy - pobudzając układ krążenia i aktywując pocenie się (czyli powolne oddawanie ciepła), które powoduje ochładzanie organizmu.Latem zrezygnuj z drobiu i dań wysokobiałkowych. Pamiętaj też, żeby nie przesadzać z piciem zimnych napojów, które mogą spowodować problemy z gardłem.

6. Noś jasne ubrania - światło odbija się od jasnych (głównie białych kolorów) i nie wytwarza ciepła, dlatego w takich ubraniach będzie Ci dużo chłodniej niż w ciemnej odzieży. Ciemne kolory pochłaniają światło i pomagają w przemianie go w ciepło, dlatego jeśli założysz czarną koszulkę może być ci wyjątkowo gorąco.

7. Ochłodź się ręcznikiem lub kompresami - to zasada działania podobna jak w przypadku gorączki. jeśli jest Ci wyjątkowo ciepło zmocz ręcznik pod chłodną wodą i przyłóż go na kark lub połóż na głowie.

8. Wypoczywaj nad wodą - morze i jeziora to świetny sposób na spędzenie upalnego dnia. Nad wodą jest przyjemnie chłodniej i zawsze można do niej wejść i jeszcze bardziej schłodzić ciało.

Sonda
Lubisz, gdy jest gorąco?
Ja Wam pokażę! Garść porad jak radzić sobie z upałami od Marysi Pawłowskiej z VOX FM