Brazylia

i

Autor: Canva Pro

ARCHEOLOGIA

"Skarb" na północy Brazylii. Znaleziono kości i ślady działalności człowieka sprzed 9 tysięcy lat!

2024-02-06 8:31

Archeolodzy odkryli ludzkie szkielety oraz pozostałości wykonanych przez człowieka przedmiotów sprzed 9 tys. lat. Naukowcy pracujący w mieście Sao Luis, na północy Brazylii, twierdzą, że odkrycie jest "niespodzianką" i "skarbem", pozwalającym lepiej zrozumieć historię ludności Ameryki Południowej.

Przełomowe odkrycie w trakcie prac budowlanych w Brazylii

Ślady działalności dawnych ludzi odkryto podczas prowadzonej inwestycji na obrzeżach miasta Sao Luis, w stanie Maranhao. W miejscu tym zaplanowany został blok mieszkalny.

Już pierwszego dnia robót budowlanych pracująca na miejscu przedsięwzięcia koparka natrafiła na kości ludzkie. Znaleziskiem tym zajęła się grupa badawcza pod kierunkiem archeologa z Sao Paulo Wellingtona Lage.

Cytowany przez brazylijskie media badacz poinformował, że w latach 70. XX w. w rejonie tym znaleziono wprawdzie ludzką żuchwę, jednak teren, porośnięty tropikalnym lasem, nigdy później nie stał się obszarem badań.

Wydobyto ceramikę, narzędzia, a nawet ludzkie kości

Brazylijski Instytut Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego (Iphan), którego przedstawiciele biorą udział w nowych poszukiwaniach podał, że dotychczas na stanowisku archeologicznym znaleziono 43 szkielety ludzkie oraz 100 tys. przedmiotów wykonanych przez człowieka.

Z informacji przekazanej przez Iphan wynika, że na powierzchni 6 hektarów archeolodzy znaleźli liczne narzędzia kamienne, fragmenty ceramiki, a także dekoracyjne muszle.

To niezwykle ważne odkrycie, które wymaga dokładnej analizy znalezionych przedmiotów, ich skatalogowania i dokładnego opisania" - podały władze brazylijskiego instytutu.

Znalezisko rzuca nowe światło na historię ludności Ameryki Południowej

Koordynujący pracami Lage wyjaśnił, że dzięki odkryciu udało się potwierdzić, że tereny miasta Sao Luis zamieszkałe były przez człowieka nie 6,6 tys. lat temu - jak dotychczas przypuszczano - ale już 9 tys. lat temu.

Brazylijscy naukowcy będą chcieli sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy śladami odkrytej w Maranhao cywilizacji a plemieniem Tupinamba, które zamieszkiwało tereny przed pojawieniem się tam Europejczyków w XVI w.

Muzeum Zabytkowych Narzędzi w Gorzowie (Lubuskie)

Sonda
Znalazłeś/aś kiedyś zabytkowy przedmiot?
IV Festyn Archeologiczny w Mrozach "Kierunek Grodzisko"