Pyłki

i

Autor: Sir_Tommy / www.pixabay.com

ALERGIA

Sezon pylenia trwa. Co teraz uczula i jak rozpoznać objawy alergii?

2023-04-26 12:03

Niewątpliwie wiosna to piękny okres: na niebie pojawia się słońce, a natura budzi się do życia. Jednak nie każdy ma okazję docenić to piękno. Pomiędzy jednym kichnięciem a drugim trudno jest zachwycać się kwiatami. Niestety, wiosna to czas kiedy wiele osób zmaga się z nieprzyjemnymi objawami alergii. Sprawdziliśmy co teraz pyli i jak można sobie z tym radzić.

Coraz więcej ludzi zmaga się z alergiami

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie około 40% całej ludzkiej populacji cierpi na różnego rodzaju alergie. W Polsce dotyczą one ponad 12 milionów osób, z czego około 8 milionów zmaga się z nieżytem nosa, a 4 miliony z astmą.

W te statystyki ujęto wszystkie rodzaje alergii, czyli pokarmową, kontaktową, wziewną, iniekcyjną oraz na jad (np. pszczół, os czy szerszeni).Do najpowszechniejszych alergii należy alergia pokarmowa, czyli uczulenie na niektóre pokarmy, wśród nich najczęściej orzechy, mleko krowie, owoce cytrusowe.

Zaraz obok niej alergia wziewna, czyli negatywna reakcja organizmu na pyłki, kurz, sierść oraz pleśń. I to właśnie alergia wziewna jest tą, która stałą się wiosenną zmorą wszystkich uczulonych. Alergicy najczęściej reagują na pyłki traw czy drzew, ktorych w okresie wiosennym zdecydowanie nie brakuje.

Co pyli w kwietniu i w maju?

Jeśli chodzi o kwiecień to tutaj intensywnie pylą brzoza, topola, olsza i jesion. W kwietniu uaktywniają się też grzyby z gatunku Cladosporium, które rozwijają się w wilgotnych i źle wentylowanych pomieszczeniach.

Wśród wyżej wymienionych najsilniej uczula brzoza, która wywołuje katar sienny, a alergeny pyłków brzozy osiadają we wnętrzu nosa przez co katar staje się jeszcze bardziej uporczywy. To może powodować poważne duszności i ból w klatce piersiowej. Zaleca się więc, by osoby uczulone na pyłki brzozy popołudniami zostawały w domu, ponieważ właśnie wtedy okres aktywności drzewa jest największy.

Drugie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajmuje olsza, która również powoduje uporczywy nieżyt nosa. Na szczęście okres jej aktywności już się praktycznie skończył, dlatego uczulone na nią osoby powinny spokojnie odetchnąć.

Najmniej uczulająca jest natomiast topola, której biały "puszek" często widzimy unoszący się w powietrzu. Mimo, że pyłków jest sporo to nie mają one silnych właściwości uczulających.

Niestety, najsilniejsze alergeny, pochodzące od brzozy, będą dalej pylić w maju. Do tego dojdą też pyłki traw - kolejnego niezwykle silnego alergenu oraz pyłki dębu, szczawiu i sosny.

Objawy alergii. Jak rozpoznać czy jesteś uczulony?

W pierwszej kolejności konieczna jest wizyta u specjalisty, czyli alergologa, który wykona szereg koniecznych badań mających na celu dokładne określenie przyczyny i zaawansowania uczulenia.

Gdy już to wiesz, to najlepszym sposobem na poradzenie sobie z alergią byłoby wyeliminowanie czynnika uczulającego, ale nie zawsze jest to takie łatwe. Bo o ile alergię na na orzechy włoskie możemy zniwelować wykluczając je z naszej diety, o tyle nie uda nam się wyciąć wszystkich drzew czy traw.

Dlatego niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, a w dalszym etapie, jeśli środki farmakologiczne zawiodą, warto zastanowić się nad terapią odczulającą.

Sonda
Czy jesteś alergikiem?
Alergia pokarmowa u dzieci - jak jej uniknać