Pożar traw

i

Autor: OSP Lubiszyn

POŻAR

Coraz więcej pożarów traw w Lubuskiem! Strażacy apelują o ostrożność

2023-04-25 14:13

Ledwo przyszła wiosna i na dworze zrobiło się nieco cieplej, a już strażackie syreny alarmowe wyją do kolejnych pożarów traw i nieużytków. Tylko od początku roku strażacy mieli już ponad sto takich interwencji!

Dlaczego dochodzi do pożarów traw?

Jak przyznają strażacy jednym z głównych powodów pożarów terenów trawiastych, w tym łąk czy nieużytków, jest po prostu wypalanie traw przez człowieka. Wciąż panuje bowiem błędne przekonanie, że po takim zabiegu trawa będzie rosła szybciej i gęściej, a ziemia zostanie użyźniona.

Nawet jeśli podobne praktyki prowadzone są wyłącznie na prywatnych działkach, to z uwagi na rokroczne coraz większe susze, taki ogień szybko może się wymknąć spod kontroli. Wystarczy nawet niewielki powiew wiatru, aby doprowadzić do pożaru na sąsiednich terenach, w tym lasach czy nawet zabudowaniach, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Skutki wypalania traw. Co roku w pożarach giną zwierzęta i ludzie

Po pierwsze, wypalanie traw szkodzi glebie i prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Po pożarze ziemia staje się jałowa i wysuszona, a do tego zahamowany zostaje naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza - procesy bardzo potrzebne środowisku naturalnemu.

Ponadto, podczas wypalania traw niebezpieczeństwem pożaru zagrożone są pobliskie lasy, a co za tym idzie: mieszkające tam zwierzęta. Płomienie niszczą też miejsca bytowania zwierzyny łownej.

Ale to nie koniec, bo powodowane w ten sposób pożary są zagrożeniem dla ludzi, w tym również strażaków uczestniczących w akcji ich gaszenia. Jak wskazują rządowe statystyki: co roku w takich zdarzeniach ginie kilkanaście osób.

Wypalanie traw jest zabronione!

Niebezpieczeństwo wywołane wypalaniem traw to jedno, ale jeśli ktoś rozważa podobne działania musi się też liczyć z konsekwencjami prawnymi.Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń grozi za to kara nagany, aresztu lub grzywny w wysokości od 5 tysięcy do 20 tysięcy złotych.

Sonda
Czy kiedykolwiek byłeś/aż świadkiem wypalania traw?
Ogromny pożar traw pod Białobrzegami