Polacy ewakuowani z Grecji

i

Autor: PAP/Marian Zubrzycki

GRECJA

Rzecznik Rządu: Polacy przebywający w Grecji na bieżąco otrzymują pomoc

2023-07-25 10:34

W związku z licznymi pożarami, które od kilkunastu dni trawią Grecję polski minister odpowiedzialny za turystykę spotkał się z firmami organizującymi wyjazdy, by ustalić sytuację Polaków przebywających w tej chwili w zagrożonych rejonach. Jak przekazał później rzecznik rządu Piotr Müller: pomoc jest im udzielana na bieżąco.

Turyści, którzy nie mogą wyjechać powinni się zgłosić do ambasady

Pożary, które od kilkunastu dni nawiedzają greckie rejony zmusiły kilkanaście tysięcy osób do ewakuacji. Wśród nich znajdują się również polscy turyści wypoczywający na wyspach.

W sprawę aktywnie zaangażowały się więc polskie władze. Rzecznik rządu przypomniał, że odpowiedzialny za turystykę w rządzie wiceminister Andrzej Gut-Mostowy spotkał się z firmami organizującymi wyjazdy.

"Z tych informacji, które uzyskaliśmy od firm wynika, że ta pomoc jest udzielana na bieżąco" powiedział Müller.

Jednocześnie podkreślił, że wszystkie osoby, które mają problem z wyjazdem lub skontaktowaniem się ze swoim biurem podróży powinny natychmiast udać się do ambasady, gdzie udzielone im zostanie niezbędne wsparcie.

"My też będziemy działać tak, żeby te firmy dociskać po to, by zrealizowały swoje obowiązki. Pamiętajmy, że te osoby zapłaciły za te wyjazdy, mają określone usługi, które są w ramach tego realizowane i my w ramach nadzoru nad sektorem turystycznym, firmami turystycznymi możemy podejmować działania nadzorcze w tym obszarze" dodał Müller.

Ogromne pożary w Grecji. Najtrudniejsza sytuacja na Rodos

Od kilkunastu dni w Grecji trwa walka z żywiołem. Tylko w ciągu niespełna dwóch tygodni wybuchło ponad 50 nowych pożarów. W ich gaszenie zaangażowane są służby nie tylko z Grecji, ale również z innych europejskich krajów, w tym m.in. z Polski.

Wciąż najgorsza sytuacja jest na wyspie Rodos, gdzie - jak podawała w niedzielę grecka policja - doszło do największej ewakuacji w historii Grecji. Z zagrożonych ogniem miejsc ewakuowano 19 tys. osób do bezpieczniejszych lokalizacji na terenie wyspy. Na wyspę dotarły posiłki i teraz z pożarem walczy już 250 strażaków, wspieranych z powietrza przez 15 samolotów i śmigłowców.

Sonda
Byłeś/aś kiedyś świadkiem pożaru?
Tragiczna sytuacja pożarowa w Grecji. Na pomoc ruszyli strażacy z Krakowa