Dodatkowe przejścia już działają

i

Autor: Lubuska Policja

Ruch ma być płynniejszy a korki rozładowane. Zmiany na przejściach granicznych w Lubuskiem

2020-03-18 12:46

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o większej możliwości ruchu min. na granicy z Niemcami. Od środy (18.03) przejście w Kostrzynie nad Odrą i w Słubicach można pokonać pieszo, samochodem osobowym i towarowym. Podobnie jest w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku.

W Gubinie natomiast możliwy jest ruch pieszy i autami osobowymi. Do tej pory we wspomnianych miejscach granica mogła być przekraczana wyłącznie pieszo. Zmiany zostały wprowadzone przede wszystkim po to, by rozładować korki, które w ostatnich dniach sięgały kilku kilometrów, a kierowcy na wjazd do Polski musieli czekać niekiedy kilkanaście godzin.

Na przejściach granicznych trwają kontrole policyjne i sanitarne. Kierowcom i pasażerom mierzona jest temperatura, sprawdzane są dokumenty. Wjeżdżający do Polski muszą też odbyć czternastodniową kwarantannę. nie dotyczy to osób na co dzień pracujących za granicą oraz zawodowych kierowców.

Jak czytamy w komunikacie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, działanie profilaktyczne ominie osoby, które mieszkają w Polsce ale na co dzień pracują w kraju sąsiedzkim i granicę przekraczają regularnie oraz zawodowi kierowcy transportu towarowego i osobowego. Każda taka osoba musi mieć dokument potwierdzający pracę np. na terenie Niemiec. Pracownik musi otrzymać zaświadczenie od swojego pracodawcy. Podobny dokument muszą okazać obcokrajowcy, którzy mieszkają w sąsiednim kraju ale pracują w Polsce i regularnie muszą granicę przekraczać. Do kraju wjadą także Ci, którzy są małżonkami obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka oraz prawo stałego lub czasowego pobytu a także posiadający pozwolenie na pracę.

Ograniczenia wprowadzono na okres dziesięciu dni ale jak czytamy na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego - okres ten może został wydłużony.