Prezydent Gorzowa rozmawiał o lubuskiej kolei

i

Autor: Łukasz Kulczyński/Urząd Miasta Gorzowa

kolej

Rozmawiano o lubuskiej kolei. Czy na zachodzie Polski będzie przełom?

2024-02-28 14:16

Temat kolei w Lubuskiem od wielu miesięcy jest na językach. Mieszkańcy zachodu Polski mają ogromny problem z wydostaniem się między innymi z Gorzowa, czy Zielonej Góry. Problem ten dotyczy także innych, mniejszych miejscowości. Czy można temu jakkolwiek zaradzić?

W tej sprawie w miniony wtorek, 27 lutego, odbyło się ważne spotkanie. "Na zaproszenie prezydentów Gorzowa, Jacka Wójcickiego i Iwony Olek, odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządowych oraz wojewody lubuskiego w sprawie planowanej budowy kolejowej Magistrali Zachodniej na odcinku Gorzów Wielkopolski - Skwierzyna - Międzyrzecz – Świebodzin - Sulechów - Zielona Góra. Główną odpowiedzialność za organizację spotkania podjęli samorządowcy z Świebodzina, z burmistrzem Tomaszem Sielickim na czele" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Gorzowa.

W Świebodzińskim Domu Kultury, bo właśnie tam odbyło się to spotkanie, została przedstawiona i omówiona propozycja trasy oraz jej funkcjonalny układ wraz z parametrami technicznymi. Analiza obejmowała północny odcinek przyszłej Magistrali, który składał się z istniejących odcinków linii kolejowych oraz dwóch nowych odcinków: Sulechów – Świebodzin o długości około 17 km oraz Świebodzin – Gościkowo o długości około 14 km.

Rozmawialiśmy z samorządowcami i z wojewodą, na temat połączeń tak zwanej magistrali zachodniej czyli połączenia kolejowego z Gorzowa przez Międzyrzecz, Świebodzin, Sulechów do Zielonej Góry. Połączenie które skomunikuje ponad 600 tys. mieszkańców, pozwoli na poruszanie się między stolicami województwa w 70 minut. Reakcje na ten plan komunikacyjny, zarówno ze strony samorządów, jak i wojewody są bardzo pozytywne. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie uruchomimy procedurę, która potrwa kilka lat, ale pozwoli na powstanie szybkiego połączenia kolejowego dwóch stolic województwa oraz innych miejscowości leżących na tej trasie – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

"Spotkanie zostało zorganizowane w celu przedstawienia wspólnego stanowiska samorządów dotyczącego budowy kolejowej Magistrali Zachodniej oraz w związku ze zmianami organizacyjnymi w instytucjach odpowiedzialnych za rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce. Stanowisko samorządów w kwestii budowy Magistrali Zachodniej jest jednoznaczne i zostało już przekazane do PKP PLK w latach 2021 i 2022, między innymi w dokumencie zatytułowanym "PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - zamierzenia inwestycyjne na lata 2021-2030 z perspektywą do 2040 roku." - czytamy w komunikacie prasowym.

W związku z ostatnimi doniesieniami, iż Krajowy Program Odbudowy będzie musiał być zmieniony, a tym samym zmienione zostaną założenia programu kolejowego, który także zostanie rozszerzony o nowe zadania, jest odpowiedni, aby samorządy wspólnie pokazały potrzebę uruchomiania tak ważnego dla województwa lubuskiego projektu kolejowego pod nazwą Kolejowa Magistrala Zachodnia – mówiła Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Inwestycja ta ma na celu przede wszystkim skrócić czas podróży pomiędzy Gorzowem, a Zieloną Górą. Poza tym, Magistrala Zachodnia umożliwiłaby łatwiejszy i całoroczny dojazd do Łagowa i Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. To powinno ułatwić ciąg komunikacyjny w Lubuskiem, ale czy tak będzie?

Poważne utrudnienia na kolei. Pociągi opóźnione