Seniorzy

i

Autor: sabinevanerp/Pixabay/cc0 Trwa nabór wolontariuszy i seniorów do projektu

RENTA

Renta wdowia coraz bliżej! Kiedy dodatkowe świadczenie z ZUS dla seniorów?

2023-06-22 11:46

Wyznaczono już datę, w której odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu przez Sejm. Chodzi o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie pieniężne dla seniorów, którzy stracili współmałżonka. Czy pomysł wejdzie w życie? Tego dowiemy się już wkrótce.

Wiadomo już, że obywatelski projekt dotyczący wdowiej renty zostanie przedstawiony w sejmie 5. lipca. To właśnie na ten dzień zaplanowano pierwsze czytanie. Wtedy też komisja sejmowa oceni projekt i przygotuje specjalne sprawozdanie, w którym stwierdzi czy ustawa zostanie przyjęta z poprawkami, bez poprawek czy też zostanie odrzucona. W tym drugim wypadku projekt nie trafi już pod kolejne obrady.

Jeśli natomiast komisja sejmowa zdecyduje o przyjęciu projektu to czeka go jeszcze drugie i trzecie czytanie, a następnie głosowanie w Sejmie.

Renta wdowia - co to jest i ile wynosi?

Renta wdowia to dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS w formie pieniężnej, które miałoby być przyznawane seniorom po stracie małżonka.

Zgodnie z projektem świadczenie to może przysługiwać zarówno wdowom jak i wdowcom. Projekt zakłada dwa rodzaje świadczenia:

* wdowiec/wdowa, którzy zostaną przy swoim dotychczasowym świadczeniu będą mogli je powiększyć o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku

* wdowiec/wdowa będą pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku oraz 50% swojego świadczenia.

Wyznaczono jednak górną granicę, bo łączne świadczenie nie może być wyższe niż trzykrotność średniej emerytury, czyli ok. 7,6 tys. zł.

Renta wdowia - drugie podejście

Lipcowe czytanie w sejmie to już drugie podejście do uchwalenia projektu przygotowanego przez Lewicę. W ubiegłym roku utknął on w Sejmie, dlatego teraz został złożony w formie obywatelskiego projektu. Podpisy złożyło pod nim ponad 200 tysięcy osób, dlatego tym razem musiał trafić pod obrady komisji sejmowej.

Sam projekt ma pomóc seniorom w poprawie ich sytuacji materialnej. Po śmierci małżonka owdowiałym osobom trudniej jest samotnie prowadzić i opłacać gospodarstwo domowe, dlatego też dodatkowe fundusze wydają się być niezbędne do zachowania dotychczasowego poziomu życia.

Sonda
Czy uważasz, ze wdowia renta powinna zostać wprowadzona?
Seniorzy tracą przez 15. emeryturę?! Sawicki nie ma wątpliwości