Praca IT w domu. Jak zaprojektować odpowiednią przestrzeń?

i

Autor: pexels.com

Praca IT w domu. Jak zaprojektować odpowiednią przestrzeń?

2022-04-20 13:51

Home office to codzienność wielu pracowników IT. Rozwiązanie to z pewnością ma swoich zwolenników, jednak znajdą się i tacy, dla których stanowi ono nie lada wyzwanie. Jedno jest bowiem pewne: osoba pracująca w trybie zdalnym musi wykazywać się ogromną samodyscypliną. Efektywność w dużej mierze zależy od miejsca, w jakim przyjdzie jej pracować. Jak więc dobrze zaprojektować przestrzeń?

Jak przygotować domowe biuro?

Praca IT w Gorzowie oraz wielu innych miastach w Polsce coraz częściej przyjmuje formę zdalną. Stąd też obowiązek przygotowania biura, czyli miejsca do pełnienia obowiązków służbowych, w pełni spoczywa na barkach pracownika. Jak więc się do tego zabrać?

1. Wydziel przestrzeń do pracy

Domowe biuro najlepiej zorganizować w osobnym pomieszczeniu, które formą przypomina gabinet. Nie w każdym domu czy mieszkaniu jest to jednak możliwe. W takiej sytuacji należy jak najlepiej zadbać o wydzielenie przestrzeni do pracy. W tym celu warto wygospodarować kąt, w którym będzie można umieścić biurko i krzesło. Do oddzielenia go od reszty pomieszczenia, można wykorzystać regał, czy też ściankę działową. Przestrzeń do pracy powinna być wolna od rozpraszaczy. Tylko wtedy pracownik będzie mógł w pełni skupić się na swoich obowiązkach.

2. Wybierz meble i oświetlenie

Praca w IT związana jest z użytkowaniem komputera – a czasem nawet i kilku! Dlatego zawsze należy dobrać meble do użytkowanego sprzętu. Biurko powinno być solidne oraz na tyle duże, by pomieścić niezbędne urządzenia. Warto też zadbać, aby było ono wyposażone w szuflady czy też szafki. Równie ważne jest wygodne krzesło, na którym pracownik IT spędzi wiele godzin. Aby nie skończyło się to bólem pleców, warto dobrze dopasować je do sylwetki. Ostatnia rzecz to oświetlenie. Najlepiej organizować przestrzeń do pracy w pomieszczeniu z oknem. Istotne jest też sztuczne oświetlenie (m.in. lampka biurkowa).

3. Zaopatrz przestrzeń w niezbędne narzędzia

W miejscu pracy powinny znajdować się wyłącznie niezbędne narzędzia. W przypadku pracy w IT jest to niewątpliwie komputer oraz kompatybilne z nim sprzęty – np. klawiatura, słuchawki czy też drukarka.