Gorzów: ZUS

i

Autor: SG Zawiłości nowych przepisów mają wyjaśniać pracownicy ZUS.

Postojowe dla artystów. Trzeba spełnić szereg warunków, żeby je dostać

2021-01-18 17:06

Jeżeli jesteś artystą, twórcą, który do tej pory pracował na umowach o dzieło lub zleceniach, to możesz starać się o jednorazowe świadczenie postojowe. Wnioski można już składać, ale tylko drogą elektroniczną. Trzeba mieć konto na PUE ZUS.

Twórcy mogą składać wnioski o postojowe. Ale nie wszyscy. Pomoc w ramach tarczy 6.0 przysługuje tylko tym, którzy byli zatrudniani na umowy o dzieło, czy zlecenie. Dotyczy to muzyków, artystów plastyków, aktorów, pisarzy, architektów i muzealników. Osoby ubiegające się o pomoc nie mogą być nigdzie zatrudnione na etacie, ani prowadzić firmy. Dochodzi jeszcze kryterium finansowe. Przychód w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek nie może przekroczyć 15,5 tys zł. A same umowy zawarte były do 15 grudnia 2020 roku.

Świadczenie postojowe przysługuje w kwocie 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych wynosi do 1299 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości wynagrodzeń z tych umów - mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy lubuskiego oddziału ZUS.

Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Świadczenie jest pomocą jednorazową. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie ZUS-u.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...