Lekarz z Gorzowa

i

Autor: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie / Facebook.com

SZPITAL

Półmetrowy guz i mięśniak wielkości brzucha ciążowego! Z tym mierzą się gorzowscy lekarze

2023-04-12 9:52

Pod opiekę gorzowskich ginekologów trafiła 50-letnia pacjentka z guzem jajnika o średnicy 50 centymetrów! Konieczna była natychmiastowa operacja. To nie pierwszy zaskakujący przypadek, z którym musieli się zmierzyć.

Wielki guz jajnika! Początkowo nie dawał żadnych objawów

Jak przyznają lekarze nowotwór jajnika jest bardzo niebezpieczny, ponieważ długo nie daje żadnych objawów. Jedynie regularne badania ginekologiczne pozwalają na wykrycie go we wczesnym etapie i możliwie szybkie podjęcie skutecznego leczenia.

Profilaktykę zaniedbała 50-latka, która znalazła się na oddziale ginekologii i położnictwa w gorzowskim szpitalu. Lekarze stwierdzili u kobiety guz o średnicy aż 50 centymetrów!

Wystarczyły zaledwie trzy lata, by guz urósł do takich rozmiarów. W tym wypadku konieczne więc było usunięcie obu jajników.

Nowotwór jajnika prowadzi do śmierci

Jak wskazują statystyki ponad ćwierć miliona kobiet na całym świecie co roku zmaga się z rakiem jajnika lub jajowodów. Co więcej, ten typ nowotworu cechuje jedna z najwyższych śmiertelności.

Wszystko dlatego, że nowotwór często jest wykryty zbyt późno i żadne dostępne środki leczenia nie przynoszą już rezultatów.

Teraz półmetrowy guz, wcześniej ogromny mięśniak!

Półmetrowy guz to niezwykły przypadek, ale nie jedyny z jakim musieli się zmierzyć gorzowscy ginekolodzy.

- Kilka lat temu mieliśmy 30-letnią pacjentkę, która miała ogromnego mięśniaka macicy - opowiada Krzysztof Kaczmarek, szef Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.

Z relacji lekarzy wynika, że kobieta leczyła się ziołami, a do szpitala zgłosiła się dopiero wtedy, gdy mięśniak urósł tak, że wyglądało jakby kobieta była w bliźniaczej ciąży!

Profilaktyka to podstawa!

Niestety, mimo starań, wielu chorób nie uda się uniknąć. Można je jednak skutecznie leczyć, ale wszystko zależy od momentu, w którym zostały wykryte. Im szybciej uda się zdiagnozować guza tym szybciej można działać.

Dlatego każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna się udać na wizytę do ginekologa w celu przeprowadzenia badań kontrolnych, wykonania USG czy też cytologii. W przypadku wystąpienia raka jajnika u kogoś z bliskiej rodziny takie badania trzeba wykonywać częściej.

Sonda
Badasz się regularnie?
Lekarz o stanie poparzonego Kamilka z Częstochowy