Gorzów: centrum

i

Autor: SG Centrum Gorzowa.

GOSPODARKA

Gorzów: Podatek od nieruchomości ma być dużo wyższy! Taka jest propozycja urzędników, co na to radni?

2023-10-20 14:22

To nie jest dobra informacja dla mieszkańców, ale prezydent Gorzowa przekonuje, że potrzebuje pieniędzy na bieżące funkcjonowanie miasta. Sprawą zajmą się radni na najbliższej sesji. Zapowiada się burzliwa dyskusja, ponieważ zdaniem rajców wysokość podwyżki nie jest do zaakceptowania.

Więcej za nieruchomości- gorzowscy urzędnicy chcą podnieść stawki podatków. Uchwałą zajmą się radni na środowej sesji [25.10]. Podwyżka jest rekordowa.

O ile wzrośnie w Gorzowie podatek od nieruchomości?

Metr kwadratowy mieszkania ma kosztować 1,15 zł, to o 29 groszy więcej niż teraz. Z kolei metr lokalu o działalności gospodarczej ma być droższy o 4,43 zł i wyniesie 33,10 zł. Jak tłumaczy gorzowskie magistrat- podwyższenie stawek podatkowych jest konieczne, bo znacznie wzrosły koszty realizacji zadań miasta, spowodowane sytuacją gospodarczą. Mają one sięgać górnej granicy ustalonej przez ministra finansów o wskaźnik inflacji. Przykładowo za mieszkanie o powierzchni 50 metrów zapłacimy o 14,5 zł więcej w skali roku. Z kolei przedsiębiorca za 100-metrowy lokal wyda o 443 złote więcej. Takie stawki mają zwiększyć dochód miasta o ponad 15 milionów złotych w przyszłym roku.

Tak wysoka podwyżka podatków od nieruchomości jest nie do przyjęcia - uważają radni Gorzowa. ​Prezydent chce, żeby opłaty wzrosły o 15 proc. Zdaniem radnych PO to zbyt duże obciążenie dla mieszkańców i przede wszystkim przedsiębiorców.

Zaproponujemy swój wariant. Pod uwagę weźmiemy jednak miesięczną inflację, która obecnie jest już jednocyfrowa. I będziemy optowali za podwyżką w podobnym zakresie. Myślę, że między 8 a 10 proc. - mówi Anna Kozak, radna Gorzowa.

Radni klubu Polska 2050 chcą się jeszcze przed sesją spotkać z prezydentem Gorzowa i przedyskutować sprawę podwyżek lokalnych podatków.

Oczekujemy informacji jaki jest rzeczywisty deficyt, jeżeli chodzi o wydatki bieżące. Wtedy spróbujemy tak zrobić żeby wilk był syty i owca cała, tzn., żebyśmy mogli pokryć nasze wydatki, ale też nie obciążać przedsiębiorców do tego stopnia, żeby ich działalność stała się nieopłacalna - mówi Marta Bejnar Bejnarowicz, radna Gorzowa.

W ubiegłym roku podwyżka podatków nie była tak duża. Gorzowscy radni nie byli jednogłośni. Jak będzie w środę? Sesja o godz.14 w magistracie przy Sikorskiego.

QUIZ: Najsłynniejsze serialowe pary. Jak dobrze je pamiętasz?

Pytanie 1 z 10
Kto był wielką miłością Kacpra Kuszewskiego w serialu "M jak miłość"?
Kacper Kuszewski