Migranci

i

Autor: Nadodrzańska Straż Graniczna

STRAŻ GRANICZNA

Pijany 17-latek zatrzymany po pościgu. Przewoził w busie grupę migrantów! Jak oni się tam zmieścili?

2023-09-15 9:31

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Gorzowie zatrzymali niepełnoletniego kierowcę, który próbował nielegalnie przewieźć przez granicę dużą grupę migrantów. Nie dość, że chłopak był niepełnoletni i znajdował się pod wpływem alkoholu to jeszcze uciekał przed funkcjonariuszami łamiąc wiele przepisów drogowych.

Do wyjątkowo niebezpiecznych scen doszło we wtorek (12.09) na trasie szybkiego ruchu S3. Gorzowscy strażnicy graniczni, którzy pełnili służbę w tym rejonie, wytypowali do kontroli drogowej dostawczego citroena na polskich numerach rejestracyjnych. Gdy wydali polecenia nakazujące zatrzymanie się... bus nagle przyspieszył i zaczął oddalać się w kierunku granicy z Niemcami. Funkcjonariusze SG bez chwili zastanowienia ruszyli za nim!

Pościg za kierowcą na S3. Busa prowadził 17-latek pod wpływem alkoholu

Zatrzymanie busa okazało się trudniejsze niż myślano, ponieważ jego kierowca nic sobie nie robił z sygnałów i poleceń wydawanych przez straż graniczną. Mężczyzna poruszał się z dużą prędkością łamiąc po drodze wiele przepisów drogowych i stwarzając realne zagrożenie życia i zdrowia dla siebie oraz innych użytkowników ruchu.

Po kilku kilometrach pościgu, podczas którego krewki kierowca dostawczego citroena kilkakrotnie próbował zepchnąć z drogi ścigające go samochody Straży Granicznej, udało się bezpiecznie zatrzymać pojazd. Podczas legitymowania okazało się, że skrajnie nieodpowiedzialnym kierowcą jest 17-letni Polak - informuje Paweł Biskupi ze Straży Granicznej.

To był tak naprawdę dopiero początek problemów nastolatka, ponieważ badanie przeprowadzone alkomatem wykazało, że znajduje się pod wpływem alkoholu! W organizmie miał 0,6 promila. A to jeszcze nie koniec...

17-latek przewoził w busie... 37 migrantów!

Dopiero w trakcie przeszukania busa wyszło na jaw dlaczego jego kierowca tak usilnie próbować ominąć kontrolę straży granicznej. W zamkniętej części ładunkowej citroena przewożeni byli migranci. Znajdowało się taż aż 37 osób pochodzących z Syrii i z Turka.

Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów potwierdzających legalność pobytu w Polsce, mieli za to słowackie dokumenty pobytowe. Migranci nielegalnie przekroczyli polską granicę i kierowali się do Niemiec. Wobec wszystkich wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu i przekazano ich słowackim służbom.

Nastolatek z zarzutami. Grozi mu więzienie

Kierowca został zatrzymany pod zarzutem organizowania nielegalnego przekroczenia granicy ze Słowacji do Polski grupie 37 cudzoziemców z zamiarem dowiezienia ich wbrew przepisom na terytorium Niemiec. Dodatkowo, usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu nie posiadając do tego uprawnień, jazdy w stanie nietrzeźwości oraz zignorowania polecenia interweniujących funkcjonariuszy do zatrzymania pojazdu, czym sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym.

Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.