Pentagon i amunicja

i

Autor: fot. Canva Pro

WOJNA

Pentagon gotowy do wysłania broni Ukrainie. Pakiet o wartości miliarda dolarów

2024-04-23 21:23

Pentagon jest gotowy do wysłania Ukrainie nowej transzy uzbrojenia o wartości 1 miliarda dolarów tuż po podpisaniu przez prezydenta ustawy o wsparciu Ukrainy i innych sojuszników Ameryki - podała we wtorek agencja AP. W skład pakietu mają wejść m.in. rakiety obrony powietrznej i amunicja artyleryjska.

Do Ukrainy trafi amunicja i rakiety

Jak podaje AP, powołując się na przedstawicieli administracji USA, pakiet może zostać ogłoszony tuż po tym, jak Senat przyjmie ustawę zawierającą ponad 60 mld dol. środków na pomoc Ukrainie, a prezydent ją podpisze - co spodziewane jest w ciągu najbliższych dni (być może nawet we wtorek 23.04)

Według źródeł agencji w skład transzy wejdzie wachlarz amunicji różnego typu, w tym rakiety przechwytujące do systemów obrony powietrznej i "duża liczba pocisków artyleryjskich", a także wozy opancerzone.

Pytany o to podczas briefingu na pokładzie samolotu Air Force One rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiedział, że prezydent Biden podpisze ustawę tak szybko, jak tylko będzie mógł, i wymienił te same kategorie uzbrojenia, dodając do tego "zdolności dalekiego zasięgu, takie jak HIMARS".

Procedowany przez Senat we wtorek projekt ustawy zawiera zapisy wzywające prezydenta do dostarczenia Ukrainie pocisków balistycznych ATACMS o zasięgu 300 km, o co od dawna zabiegał Kijów. Przewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu Mark Warner pytany o to potwierdził w niedzielę, że ATACMS znajdą się w pakiecie.

Pentagon wznawia pomoc militarną dla Ukrainy

Pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy została niemal całkowicie wstrzymana od końca grudnia, kiedy administracji skończyły się środki na uzupełnianie luk w amerykańskim arsenale spowodowanych darowaniem sprzętu. Mimo to na początku marca Pentagon był w stanie wysłać jeden, wart 300 mln dol. pakiet dzięki oszczędnościom w procesie kontraktowania zakupów broni.

Według wyliczeń Pentagonu, całkowita wartość wysłanego dotąd przez USA sprzętu wojskowego to 44,2 mld dolarów, zaś wartość sprzętu przekazanego przez USA i 50 innych państw koalicji wspierających Ukrainę to ponad 87 mld.

Zobacz też: Zamach IS na kościół w Stambule

Sonda
Obawiasz się wybuchu III wojny światowej?
Wojna według Wołoszańskiego - Ameryka idzie na wojnę cz.2