Owce na Murawach pełniły rolę ekologicznych kosiarek

i

Autor: mz Owce na Murawach pełniły rolę "ekologicznych kosiarek"

Owce z Gorzowskich Muraw kończą swoją prace. Wrócą w przyszłym roku

2020-08-13 16:20

Owce wrzosówki w rezerwacie pojawiły się w lipcu i od razu zabrały się do działania. Ich zadaniem była ochrona roślin sucholubnych poprzez wyjadanie tego co zagraża chronionym gatunkom. Te unikatowe- jak zapewniają opiekunowie zwierząt- im nie smakują.

Zajadają się za to miękkimi liśćmi i młodymi drzewami. - Po miesiącu wiemy dużo więcej o zachowaniu wrzosówek - powiedziała nam Ewa Drewniak z Klubu Przyrodników.

-Wiemy już jak owce się tu sprawują. Wiemy co jedzą i mamy duże nadzieje, że poradzą sobie szczególnie z nawłocią kanadyjską, która tu się bardzo rozprzestrzeniła i z topolą. To są gatunki, które zagrażają tym roślinom kserotermicznym, zajmują ich miejsce na murawach - mówi Ewa Drewniak.

Owce wrzosówki  są zwierzętami płochliwymi ale zdarza się, że podejdą do człowieka. W takim przypadku musimy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta i nie każde nasze działanie będzie dla nich odpowiednie.

Owce wrzosówki wrócą na Murawy w przyszłym roku

i

Autor: Hasznalt/wikipedia.org Owce wrzosówki wrócą na Murawy w przyszłym roku

- One dość boją się człowieka co nie znaczy, że do nas nie podejdą. Szczególnie jeśli będziemy je czymś chcieli skusić. Nie wolno ich dokarmiać, w rezerwacie mają dostatecznie dużo jedzenia żeby przeżyć i dobrze się czuć - mówi Piotr Rozwalak, pasterz opiekujący się stadem sześćdziesięciu owiec.

Wrzosówki w rezerwacie będą do soboty (15.08). Na Murawy wrócą w przyszłym roku, ale już na dłuższy czas.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra
Zbierali złom charytatywnie