Podatek od nieruchomości

i

Autor: Canva Pro

PODATKI

Ogromna podwyżka podatków! Ile wyniesie podatek od nieruchomości w 2024 roku?

2023-11-15 13:00

W listopadzie 2023 roku minął ostateczny termin zapłaty czwratej transzy podatku od nieruchomości. To jednocześnie ostatni raz, gdy kwota tego podatku była tak niska, bo od przyszłego roku szykuje się ogromna podwyżka. Ile w 2024 roku zapłacą właściciele nieruchomości?

Podatek od nieruchomości to podatek, który muszą płacić właściciele gruntów, budynków i budowli. Obowiązek ten dotyczy także użytkowników wieczystych, samoistnych posiadaczy nieruchomości, posiadaczy gruntów oraz posiadaczy ograniczonych praw własności do danego gruntu i budynku.

Ile wynosi podatek od nieruchomości?

Kwota podatku od nieruchomości ustalana jest lokalnie przez samorządy. To władze miast decydują ile wyniesie podatek, ale w swoich ustaleniach muszą brać pod uwagę odgórne zarządzenia Ministra Finansów. To właśnie Minister Finansów co roku ustala górną granicę podatku, która nie może zostać przekroczona.

W 2023 roku wynosiła ona 1 zł za 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, oraz 28,78 zł za 1m2 powierzchni użytkowej w przypadku budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. To jednak ostatni raz, gdy właściciele nieruchomości wiedzieli takie kwoty. Od przyszłego roku szykuje się bowiem podwyżka - i to nie byle jaka, bo najwyższa od 25 lat!

Podatek będzie wyższy. Nowe stawki podatku od nieruchomości w 2024 roku?

Nie da się ukryć, że to będzie jedna z tych podwyżek, którą Polacy mocno odczują w swoich portfelach. Już od przyszłego roku podatek od nieruchomości wzrośnie o... 15 procent.

Co to oznacza?

  • Właściciele budynków mieszkalnych w 2024 roku zapłacą 1 zł 15 gr za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
  • Właściciele budynków mieszkalnych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej zapłacą 33,10 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
  • Właściciele gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacą 1,34 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Dlaczego wzrasta podatek od nieruchomości? Wszystkiemu winna jest inflacja

Podwyżka podatku związana jest przede wszystkim z inflacją. To od jej wysokości w połowie roku zależy jak bedą wyglądać lokalne opłaty w prszyszłym roku. Z uwagi na to, że w 2023 roku nflacja była na wysokim poziomie, to w 2024 roku trzeba będzie zapłącić więcej za podatki.

Należy jednak pamiętać, że jednostki samorządu terytorialnego podejmą decyzję o ostatecznej kwocie podatku. Warunkiem jest jedynie to, by nie była wyższa niż kwoty ustalone przez Ministerstwo Finansów.

Sonda
Czy wiesz jak rozliczyć się z podatku?
Jakub Banaś i Jan Strzeżek: Chcemy niskich i prostych podatków