Obywatelskie zatrzymanie złodzi w gorzowskim sklepie

i

Autor: Google Street View / facebook

KRADZIEŻ

Obywatelskie zatrzymanie złodziei w gorzowskim sklepie. W dodatku wszystko się nagrało!

2023-05-30 11:55

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę, 28 maja. Dwie osoby weszły do jednego ze sklepów na osiedlu Dolinki i ukradły towar z półek. Reakcja przechodniów była natychmiastowa.

Obywatelskie zatrzymanie w gorzowskim sklepie. Złodzieje złapani!

- W dniu wczorajszym w naszym sklepie osoby widoczne na zdjęciach chciały dokonać ,,darmowych,, zakupów, reakcja klienta nie pozwoliła na to dziękujemy Panu Krzysiowi za pogoń za złodziejaszkami i odzyskany towar - napisali właściciele Sklepu Polskiego przy ul Okólnej 28A.

To zresztą niepierwsza i zapewne nieostatnia tego typu kradzież w sklepach spożywczych. Dyskont co jakiś czas udostępnia wizerunek złodziei, więc takie sytuacje zdarzają się coraz częściej.

Co grozi za kradzież w sklepie?

W obecnych czasach wszystkie sklepy, czy to małe osiedlowe czy dyskonty spożywcze, czy też perfumerie z reguły mają swój rozbudowany monitoring. Nawet jeśli sprawca nie zostanie zatrzymany bezpośrednio w chwili popełnienia przestępstwa, dzięki nagraniom z monitoringu, które będą dowodem w sądzie, policjanci są w stanie namierzyć i zatrzymać sprawcę nawet po kilku dniach. Nagrania z monitoringu pomagają także w ustaleniu czynów na szkodę innych sklepów.

Niektórzy „specjaliści” wyliczają sobie, że jeżeli ukradną towar na kwotę niższą niż 500 zł, to grozi im odpowiedzialność jedynie za wykroczenie. Ale obowiązujące przepisy na podstawie artykułu 12 kodeksu karnego dwa lub więcej czynów – popełnionych w krótkich okresach czasu z góry zaplanowanych uważa się za jeden czyn zabroniony. Wówczas można je sumować i uznać za jedno przestępstwo. Zamiast traktować dwie kradzieże o wartości np. po 300 zł jako osobne wykroczenia, za które grozi kara grzywny do 5000 zł, kwalifikuje się je jako popełnione w warunkach czynu ciągłego przestępstwo kradzieży o wartości łącznej 600 zł zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Kradzież rozbójnicza w sklepie w Zabrzu
Sonda
Czy byłeś/aś kiedykolwiek świadkiem kradzieży?