Spadające gwiazdy

i

Autor: Canva Pro

ASTRONOMIA

Noc spadających gwiazd listopad 2023. Po Taurydach nadciąga deszcz Leonidów. Kiedy i gdzie oglądać rój meteorów?

2023-11-14 13:09

Co miesiąc niezbadany wszechświat funduje nam niezwykłe zjawiska, które możemy obserwować na niebie. W listopadzie będziemy mieli szansę zobaczyć kolejny magiczny spektakl, czyli noc spadających gwiazd! Tym razem można będzie wysyłać swoje życzenia w kierunku lecących po nieboskłonie Leonidów.

Listopad 2023 jest bardzo bogaty pod względem zachwycających zjawisk astronomicznych. To właśnie w tym miesiącu wyjątkowo aktywne są dwa roje meteorów, popularnie zwanych "spadającymi gwiazdami". To Taurydy oraz Leonidy.

Północne Taurydy są widoczne już od końca października i utrzymają się na niebie aż do 10. grudnia. Ich maksimum, czyli moment kiedy było ich najwięcej, przypadł na 12. listopada. Wtedy też można było zaobserwować około pięciu spadających gwiazd na minutę. To jednak nie koniec, bo w listopadzie czeka nas kolejna taka noc! Tym razem wszystko dzięki Leonidom.

Wyjątkowa noc spadających gwiazd w listopadzie. Leonidy będą mknąć po niebie

Leonidy to drobiny materii (lodu oraz materiałów skalnych), które wyrzucone zostały wyrzucone z komety 55P/Tempel-Tuttle. Drobinki krążąc po orbicie wokół Słońca wchodzą w atmosferę ziemską gdzie ulegają spaleniu tworząc znane wszystkim zjawisko spadających gwiazd.

Rój Leonidów aktywny jest od 10. do 23. listopada. Jest to najszybszy znany nam rój meteorów, w którym "spadające gwiazdy" pędzą z prędkością aż 72 km/s!

Maksimum tego roju przypada na noc między 17. a 18. listopada. To właśnie wtedy będzie można oglądać spadające gwiazdy, które w przeszłości fundowały obserwatorom nieba spektakularne widowiska! W roku 1883 a Ameryce Południowej doszło do prawdziwego deszczu meteorów, w którym w ciągu godziny spadło około 26 700 Leonidów.

Kiedy i jak obserwować Leonidy?

Największej liczby spadających gwiazd należy wypatrywać na wschodzie, w okolicy gwiazdozbioru Lwa gdzie znajduje się ich radiant.

Spadające gwiazdy powinny być wyraźnie widoczne od północy aż do wczesnych godzin porannych - przed świtem powinno ich być najwięcej.

Do obserwacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, ponieważ meteory widoczne będą gołym okiem, ale lornetka czy luneta z pewnością wzmocnią niezwykłe wrażenia!

To najlepsze miejsca do oglądania nocnego nieba. Tu jest najciemniej w Polsce!

Sonda
Lubisz obserwować nocne niebo?
Czym jest zorza polarna?