Odcisk dłoni w jaskini

i

Autor: fot. @elperiodicoextremadura/www.instagram.com ; Canva Pro

OKDKRYCIE

Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat. Mógł należeć do dziecka

2024-05-16 8:19

Obecnie archeolodzy badają odcisk dłoni pochodzący sprzed ponad 60 tys. lat, który został znaleziony w jaskini Maltravieso na zachodzie Hiszpanii. Przypisują go neandertalczykom. Wcześniej, w tej samej jaskini trafiono na inne ślady obecności ludzi.

Badania prowadzi zespół archeologów wspólnoty autonomicznej Estremadury, na zachodzie Hiszpanii. Departament ds. kultury tego regionu poinformował, że na znalezisko natrafiono w pierwszym kwartale tego roku w dolnej części jaskini Maltravieso, w pobliżu miasta Caceres.

Regionalny departament ds. kultury nazwał to stanowisko "jednym z najważniejszych dla badań nad sztuką jaskiniową w Europie w epoce paleolitu".

W grocie znaleziono malowidła i symbole

Lokalne władze przypominają, że w przeszłości w tej samej grocie natrafiano już na rozmaite ślady obecności ludzi i ich twórczości ikonograficznej. Znajdowano tam m.in. malowidła przedstawiające postacie zwierząt, a także symbole: kropki, trójkąty, dyski oraz kreski.

Nowe znalezisko to odcisk dłoni - kolejny odkryty w jaskini Maltravieso w ostatnich latach, który potwierdza "zdolności przedstawiania symboli przez neandertalczyków". W sumie znaleziono już tam ponad 60 rodzajów rozmaitych malowideł postaci i symboli namalowanych na ścianach groty przez dawnych ludzi.

Odkryty ślad dłoni mógł należeć do dziecka

Odkryty przypadkowo ślad dłoni - jak twierdzą archeolodzy - jest stosunkowo niewielki, dlatego powstały sugestie, że mógł należeć do dziecka.Odkrycia dokonano w trudno dostępnym miejscu, jednym z najgłębszych fragmentów groty, zwanym Galerią Węża. Prawdopodobnie, jak twierdzą badacze, właśnie tam powstały najstarsze symbole stworzone przez neandertalczyków w badanej jaskini.

W ramach prowadzonych od kilku tygodni analiz archeolodzy próbują m.in. zbadać związek pomiędzy odciśniętym na ścianie śladem dłoni a pokrywającymi go cząsteczkami kalcytu, minerału z gromady węglanów. Badacze chcą określić wiek tych mineralnych naleciałości.

Zobacz też: Cud natury ukryty w Lubuskiem! Jak dojechać nad jezioro w kształcie serca? Zobaczcie na te zdjęcia!

Sonda
Interesujesz się Archeologią?
Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu
Listen on Spreaker.