Władysław Czyżewski

i

Autor: NSZZ "Solidarność" Region Gorzów Wielkopolski / www.facebook.com ; Canva Pro

POŻEGNANIE

Nie żyje Władysław Czyżewski. Nauczyciel i były radny Gorzowa zmarł w wieku 90 lat. Kiedy pogrzeb?

2024-01-30 11:26

To duża strata dla Gorzowa. W wieku 90 lat zmarł Władysław Czyżewski - zasłużony działacz, miejski radny, nauczyciel i działacz antykomunistyczy. Uroczystości pogrzebowe odbędą się już dzisiaj, tj. we wtorek, 30. stycznia o godzinie 13:15.

Życiorys Władysława Czyżewskiego

Władysław Czyżewski to postać, którą z pewnością kojarzy wielu mieszkańców Gorzowa i która na zawsze zapisała się na kartach pamięci miasta.

Urodził się w 1933 roku w Horodecznie, na terenie dzisiejszej Białorusi. W latach 1950-51 należał do podziemnej organizacji Harcerstwo Polskie, za co został skazany na pięć lat pozbawienia wolności.

Władysław Czyżewski ukończył studia filozoficzno-historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, po czym podjął pracę w Szkole Ćwiczeń przy Studium Nauczycielskim w Gorzowie. Później pracował jeszcze m.in. w Liceum Korespondencyjnym, bibliotece publicznej, liceum przy Przemysłowej oraz w Liceum Ekonomicznym i ZSO nr16.

W latach 80. aktywnie działał oraz organizował struktury nauczycielskiej “Solidarności”, za co 13 grudnia 1981 roku został internowany oraz objęty zakazem wykonywania zawodu.

W latach 90. pełnił funkcję radnego w Gorzowie i aktywnie angażował się w sprawy miasta i jego mieszkańców.

Władysław Czyżewski odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Lubuskiego.

Ostatnie pożegnanie Władysława Czyżewskiego

Ostatnie pożegnanie Władysława Czyżewskiego odbędzie się we wtorek, 30. stycznia, o godz.13.15 w Starej Kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie (pierwsze wejście na cmentarz).

Trwają poszukiwania Dariusza Gramzy

Sonda
Znałeś/aś Władysława Czyżewskiego?
Pogrzeb Ewy Wanat. Nie pochowano jej w trumnie