Nie zaszczepiłeś się? Możesz ZMIENIĆ stanowisko pracy. Co z wynagrodzeniem?

i

Autor: Engin Akyurt

Nie zaszczepiłeś się? Szef zmieni twoje stanowisko pracy. Co z wynagrodzeniem?

2021-12-17 12:17

Jeżeli nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19 pracodawca będzie mógł zmienić twoje stanowisko pracy. Tak wynika z projektu Prawa i Sprawiedliwości, który trafił do Sejmu odnośnie weryfikacji szczepień pracowników. Niezaszczepionego pracownika będzie też można wysłać na pracę zdalną. Takie regulacje mogą wpłynąć na organizacje pracy w firmie, ale czy wpłyną na wynagrodzenie osób niezaszczepionych?

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami przez Prawo i Sprawiedliwość odnośnie weryfikacji szczepień pracowników, nadchodzi kilka zapowiadanych wcześniej zmian. Te w szczególności dotyczą osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19. Zgodnie z projektowanymi regulacjami firma będzie mogła zażądać od pracownika pokazania negatywnego wyniku testu. Ten musi być wykonany nie później niż 48 godzin przed udostępnieniem go pracodawcy. Oczywiście, z tego obowiązku mają być zwolnione osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. W projekcie znalazły się również przepisy, które mówią o możliwościach pracodawcy jeżeli pracownik odmówi udostępnienia certyfikatu zaszczepienia się lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ TAKŻE: Bzdura Roku 2021. Wśród nominowanych Najman i Duda. Nie uwierzysz, że to powiedzieli!

Szef Może zmienić stanowisko w pracy. Co z wynagrodzeniem?

W sytuacji, gdy pracownik odmówi pokazania odpowiedniego dokumentu pracodawca będzie mógł zmienić sposób wykonywania pracy przez taką osobę, modyfikować system pracy i czas pracy. Co to oznacza? Pracodawca będzie mógł nie tylko zmienić stanowisko, ale wysłać na pracę zdalną, a także ingerować w grafik. Jednak mimo zaproponowania innego stanowisko wysokość wynagrodzenia nie może być niższa niż dotychczasowe.

Nie zaszczepiłeś się? To może być wymagane, jeśli…

W sytuacji, gdy istnieje możliwość przeniesienia pracownika na inne stanowisko lub pracę zdalną pracodawca nie będzie mógł żądać, aby pracownik zaszczepił się. Co w sytuacji, gdy firma świadczy usługi lecznicze? - Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika – informował Czesław Hoc, poseł PiS. Jak dodał: jeśli firma wykaże, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, nie będą jej dotyczyć żadne restrykcje.

Mieszkańcy zablokowali rondo w Izabelinie. Nie chcą ograniczania kursów miejskiego autobusu
Sonda
Czy jesteś zaszczepiony przeciw Covid-19?