Drzewa przy Ściegiennego

i

Autor: www.google.maps.pl

DRZEWA

Nie chcą parkingu, tylko drzewa. Petycja przeciw wycince na Górczynie w Gorzowie

2023-05-16 11:33

Mieszkańcy gorzowskiego osiedla Górczyn sprzeciwiają się planowanej wycince dziesięciu topoli, znajdujących się przy ulicy Ściegiennego, gdzie docelowo ma powstać parking. W Internecie dostępna jest petycja, którą może podpisać każdy. Ale dlaczego właściwie drzewa są nam tak potrzebne?

Parking zamiast drzew w Gorzowie

Przy ulicy Ściegiennego w Gorzowie planowana jest budowa parkingu, na którym znajdzie się miejsce dla 16 aut. To wymaga jednak wycięcia dziesięciu znajdujących się tam drzew. Pod topór miałyby iść topole.

Z wycinką nie zgadza się jednak część gorzowian. Mieszkańcy utworzyli specjalną petycję, która ostatecznie ma trafić do władz miasta. Chodzi w niej przede wszystkim o uwzględnienie kwestii ekologicznych. A parking? Jak zwraca uwagę autorka petycji - pod blokiem lub w niedalekiej odległości od niego zawsze można znaleźć wolne miejsce do zostawienia samochodu.

Drzewa są nam potrzebne do życia. Dlaczego powinno być jak najwięcej drzew?

Nie da się ukryć, że drzewa są podstawą naszego ekosystemu i wpływają na mikroklimat. To właśnie one przekształcają dwutlenek węgla w tlen, którym oddychamy. Co więcej, liście filtrują powietrze usuwając z nich kurz i inne zanieczyszczenia.

Dodatkowo, drzewa pochłaniają nadmiar promieni słonecznych docierających do Ziemi. Im więcej drzew tym mniej problemów z tropikalnymi upałami, bo są one czymś w rodzaju klimatyzatorów. Niestety, w obecnych czasach stawia się przede wszyskim na budownictwo, a w wielu miastach wycina się drzewa w ich miejsce kładąc... beton. A to prowadzi do katastrofalnych zmian klimatu i coraz gorętszych letnich miesięcy.

To nie koniec, bo zieleń jest też nieoceniona w przypadku ulewnych deszczy i powodzi. Drzewa stanowią też domy dla wielu gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków i owadów.

"Samochód to przedmiot. My, mieszkańcy potrzebujemy czystego powietrza" - petycja przeciw wycince drzew

Właśnie te argumenty środowiskowe przeciw wycince wskazuje autorka petycji. Mieszkańcy ul. Ściegiennego żyją bowiem przy ruchliwej ulicy i szpaler drzew jest jedynym buforem chroniącym mieszkańców przed spalinami, ciepłem i hałasem.

"Wycinka drzew w celu przechowywania prywatnych samochodów, jest nieakceptowalna i niedopuszczalna. To barbarzyństwo i występowanie przeciwko naszemu zdrowiu i dobrostanowi. Nasza jakość życia ma się znacząco pogorszyć, żeby poprawiła się czystość karoserii samochodów? Wobec katastrofy klimatycznej, jaka nas dosięga z powodu działalności człowieka, sprzeciwiamy się barbarzyńskiemu potraktowaniu drzew jako przeszkody w przechowywaniu samochodów, które także wzmagają zanieczyszczenie środowiska." czytamy w petycji.

W tej chwili pod petycją podpisało się już prawie 200 osób. Swój głos może dołączyć każdy. Petycja dostępna jest TUTAJ

Sonda
https://www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_przy_ulicy_ciegiennego_5ab_przez_spodzielni_mieszkaniow_gorczyn
W Wołominie wycinają drzewa na potęgę!