Urząd Miasta Gorzów

i

Autor: Łukasz Kulczyński / www.um.gorzow.pl

ŚWIĘTO

Narodowe Święto Niepodległości w Gorzowie. Jakie atrakcje zaplanowano?

2023-11-09 11:18

Już w najbliższą sobotę, czyli 11. listopada polacy świętować będą kolejną już orcznicę odzyskania niepodległości. Z tekj okazji w większości polskich miast organizowane są różnego rodzaju wydarzenia: eventy, przemarszasze, wystawy i wiele, wiele innych. Sprawdziliśmy co zaplanowano w Gorzowie.

Narodowe Święto Niepodległości w Polsce

11. listopada to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. To właśnie 11.11.1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia Józef Piłsudski objął władzę wojskową, ale już kilka dni wcześniej, bo 7. listopada utworzono pierwszy rząd niepodległej Polski.

Obecnie jest to święto państwowe, które ustawowo jest dniem wolnym od pracy. W tym roku wyjątkowo przypada na sobotę, a to oznacza, że tego dnia większość sklepów, galerii i marketów będzie zamkniętych - działać będą głównie małe, osiedlowe sklepiki.

Wydarzenia z okazji Święta Niepodległości w Gorzowie

Jak co roku Gorzów przyłącza się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji, w godzinach wieczornych Urząd Miasta przy Sikorskiego oraz Filharmonia Gorzowska podświetlone zostaną biało-czerwonymi barwami (Filharmonia podświetlone będzie w godzinach 17:00-20:00).

Uroczyste obchody zaplanował także Lubuski Urząd Wojewódzki. Rozpoczną się one o godz. 12:00 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Wolności, gdzie uczestnicy wspólnie odśpiewają hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego.

Następnie o godz. 13:00 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny w gorzowskiej Katedrze, a po mszy odbędzie się przemarsz ulicami miasta na Plac Grunwaldzki, gdzie o godz. 14:15 odbędą się oficjalne uroczystości - apel z ceremoniałem wojskowym oraz piknik wojskowy. Będzie grochówka, stoiska promocyjne i atrakcje dla dzieci.

Tego dnia odbędzie się też zapowiadana przed miasto akcja #RośnijMy, w ramach której na Polu Golfowym "Zawarcie" rodzice i opiekunowie, którzy zgłosili się wcześniej do wydarzenia, posadzą dla swoich dzieci symboliczne drzewka.

Tłumy na wielkim otwarciu Woolworth w Gorzowie

Sonda
Weźmiesz udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości?
Święto Niepodległości w bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych