Norwegia

i

Autor: fot. Canva/RHJ ; Canva/ Vipersniper

ODKRYCIE

Największe złoża metali ziem rzadkich odkryte w Norwegii. Posłużą w przemyśle obronnym i do produkcji baterii

2024-06-07 8:35

W regionie Telemark, 150 km na południowy-zachód od Oslo, odkryto największe w Europie złoża metali ziem rzadkich - poinformowała w czwartek norweska spółka wydobywcza Rare Earth Norway (REN).

Nowo odkryte pierwiastki obecnie dostarczają przede wszystkim Chiny

Według szacunków zaprezentowanych na konferencji prasowej w Oslo nowo odkryte na terenie gminy Nome złoża zawierają 8,78 mln ton metali ziem rzadkich, w tym neodym i tlenek prazeodymu. Pierwiastki te wykorzystywane są do produkcji baterii oraz turbin elektrowni wiatrowych, a także w przemyśle obronnym. Niemal monopolistami w ich dostarczaniu są obecnie Chiny.

Wielkość złoża potwierdził cytowany w komunikacie prasowym państwowy geolog regionu Telemark, Sven Dahlgren.

Zapotrzebowanie wciąż rośnie. Za sześć lat rozpocznie się wydobywanie nowych złóż

Prowadzące od trzech lat odwierty przedsiębiorstwo REN zadeklarowało, że jest w stanie rozpocząć wydobycie w 2030 roku i wówczas pokryć 10% zapotrzebowania na metale ziem rzadkich, które wciąż rośnie.

Norweskie metale mogą okazać się dla Europy ważniejsze niż importowany z Norwegii gaz" - podkreślił szef firmy REN Alf Reistad.

W 2023 roku podobne złoże odkryto w Kirunie na północy Szwecji; wówczas określono je największym w Europie. Według Norwegów ich znalezisko jest większe. Szwedzkie odkrycie wywołało debatę, w jaki sposób przyspieszyć procedury skomplikowanych pozwoleń środowiskowych koniecznych do otwarcia nowej kopalni i przyczyniło się do powstania strategii UE w sprawie metali krytycznych.

Określenie metale ziem rzadkich obejmuje grupę 17 pierwiastków, w tym lantan, prazeodym, neodym oraz lutet.

Zobacz też: Miejsca w Polsce o niezwykłej energii

Sonda
Udało Ci się kiedykolwiek znaleźć coś niezwykłego?
Budowa placu Centralnego. Niesamowite odkrycia w centrum Warszawy