Kot

i

Autor: Canva Pro

KOTY

Najpiękniejsze koty na świecie! TOP 10 ras kotów uznanych za najładniejsze. Te koty skradną Twoje serce!

2024-04-27 15:20

Koty to obok psów jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Mają miłe w dotyku futerko, uwielbiają się przytulać i są wspaniałymi towarzyszami zabaw. Nic dziwnego, że skradły serca milionów ludzi na całym świecie! Ale które koty są najpiękniejsze? Wśród setek ras postanowiliśmy znaleźć te, które szczycą się największym wdziękiem.

Historia kota domowego

Szacuje się, że koty zostały udomowione około 9500 lat temu na obszarze Żyznego Półksiężyca w Azji Zachodniej. Już ok. 2000 r.p.n.e. w starożytnym Egipcie miały status świętych i utożsamiane były z boginią Baset. Nawet ich ciała po śmierci były mumifikowane, tak jak najbogatszych obywateli Egiptu.

Ale skąd właściwie wziął się kot domowy? Przyjmuje się, że przodkiem kota domowego był dziki kot nubijski, pochodzący z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Pierwszymi ludźmi, którym udało się go udomowić byli rolnicy z Bliskiego Wschodu. Koty nubijskie zjawiły się u nich zwabione obecnością myszy i dużą ilością łatwo dostępnego ziarna.

Rasy kotów na świecie. Ile ich jest?

Jak podaje Międzynarodowa Federacja Felinologiczna, dotychczas na świecie wyodrębniono około 50 gatunków kotów. Niektórzy twierdzą jednak, że liczba ta może być nawet dwukrotnie wyższa!

Według danych w gospodarstwach domowych na całym świecie może żyć nawet ok. 500 milionów kotów, a statystyki te nie uwzględniają zwierząt bezdomnych, których może być dwa razy tyle, albo i więcej.

Każda rasa ma swoje indywidualne cechy fizyczne i charakteru. Ragdolle są wyjątkowo spokojne i idealne dla dzieci, brytyjskie zasadniczo unikają pieszczot, a kotów abisyńskich lepiej nie denerwować. Jedne z nich mają gęste futro podczas gdy inne nie mają go wcale, niektóre są małe, inne osiągają wagę nawet powyżej 10 kilogramów. A które są najpiękniejsze? Sprawdziliśmy!

TOP 10 najpiękniejszych ras kotów. Te koty skradną Twoje serce!

Quiz dla prawdziwych kociarzy! Jak dobrze znasz rasy kotów? Dopasuj według zdjęcia

Pytanie 1 z 10
Jaka to rasa kota?
Kot brytyjski
Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych 2023 w Bydgoszczy