Spanie

i

Autor: www.pxhere.com

ZDROWIE

Najlepsza pozycja do spania. Jak spać, żeby się wyspać i mieć zdrowy kręgosłup?

2023-06-07 15:36

Na plecach, na boku lub na brzuchu - każdy ma swoją ulubioną pozycję do spania! Jednak, ułożenie ciała podczas snu ma duży wpływ zarówno na jakość tego snu jak i na stan naszego zdrowia. Nie zawsze pozycja, która wydaje nam się najwygodniejsza jest dla nas zdrowa. Sprawdź, w jakiej pozycji spać, aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen!

Najlepsza pozycja do spania - na plecach

Jeśli chcesz zapewnić sobie długi sen, podczas którego nie obiążysz kręgosłupa to zdecydowanie wybierz spanie na wznak. Pozycja na plecach jest najlepszą jaką możesz wybrać. Dlaczego?

W takiej pozycji odciążone są wszystkie mięśnie, stawy oraz kręgosłup. Dzięki delikatnemu uniesieniu głowy lepiej się oddycha - pamiętaj jednak o wyborze odpowiedniej poduszki. Leżąc na wznak nie uciskasz narządów, a krew swobodnie dociera do wszystkich partii ciała.

Uwaga! Jeśli cierpisz na bezdech senny zrezygnuj ze spania na plecach!

Najgorsza pozycja do spania

Jak wskazują specjaliści zdecydowanie najgorszą pozycją, w jakiej możemy spać jest ułożenie się na brzuchu. Wtedy ściśnięte są bowiem wszystkie narządy, a ucisk wywierany na żołądek może prowadzić do cofania się treści pokarmowej, co z kolei może prowadzić np. do zgagi.

To właśnie wtedy możesz się narazić na niedotlenienie na skutek ucisku na płuc. Bóle głowy, bóle żołądka, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie - mogą to być skutki spania na brzuchu!

Spanie na boku i w pozycji embrionalnej. Czy jest bezpieczne?

Tak jak zostało wspomniane, najlepiej spać na plecach, jednak nie każdy jest w stanie przyzwyczaić się do takiej pozycji. Jeśli mimo chęci nie udaje Ci się zasnąć na wznak to możesz się też położyć na boku. W przypadku częstego takiego spania warto podłożyć sobie między nogi poduszkę, która nieco odciąży kręgosłup.

Sonda
W jakiej pozycji zazwyczaj śpisz?
Spanie w ciąży