Autobus Gorzów

i

Autor: Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp z o.o. / www/facebook.com

KOMUNIKACJA

MZK przyjazne środowisku. Nowe elektryki i autobusy wodorowe pojawią się w Gorzowie

2024-06-21 9:36

Miejski Zakład Komunikacji przymierza się do zakupu nowych autobusów elektrycznych oraz wodorowych. Łącznie 17 nowych pojazdów miałoby się pojawić w mieście w ciągu najbliższych kilku lat.

Kilkanaście nowych elektryków w Gorzowie. Miasto czeka na dofinansowanie

Jeszcze do 2029 roku na gorzowskie ulice ma wyjechać 17 nowych autobusów elektrycznych. Urzędnicy złożyli już wniosek o dofinansowanie i czekają na jego rozpatrzenie.

Autobusy elektryczne za chwile trafią do Gorzowa, bo mamy złożony wniosek o dofinansowanie, wiemy, że jest bardzo wysoko oceniony, także jesienią spodziewamy się podpisania umowy o dofinansowanie na zakup siedmiu nowych elektryków. O kolejne 10 również wystąpiliśmy — powiedziała Iwona Olek, która od 1. lipca obejmuje funkcję wiceprezesa gorzowskiego MZK.

Jak zaznaczają urzędnicy, po zakupie nowych autobusów elektrycznych przyjdzie czas na pojazdy z napędem wodorowym.

Autobusy wodorowe w Gorzowie. W trosce o środowisko

Nowe pojazdy to z pewnością dobre rozwiązanie dla środowiska. Autobusy wodorowe są zeroemisyjne i poza parą wodną nie emitują żadnych szkodliwych substancji. W dobie obecnych zmian klimatu takie rozwiązania to konieczność.

O tym, że duże zmiany czekają Gorzów w zakresie komunikacji publicznej, rozmawialiśmy już od jakiegoś czasu. Wiele jest do zrobienia w tym zakresie, oprócz wymiany nowoczesnego taboru, co już się odbywa. Przed nami nie tylko nowoczesne autobusy elektryczne, nie tylko wymiana taboru tramwajowego, na co mamy już wstępnie zagwarantowane środki, ale kolejnym krokiem będzie komunikacja oparta o wodór. Pierwsze rozmowy już się w tym kierunku odbyły. Jest to tak naprawdę nieunikniona droga miasta. My, jako Gorzów, jesteśmy bardzo otwarci na nowoczesne technologie, między innymi wykorzystanie wodoru — dodaje Iwona Olek.

Autobusy wodorowe do tej pory z powodzeniem stosowane były m.in. we Wrocławiu, Krakowie czy w Gdańsku.

Zobacz też: Gorzowska policja skontrolowała kierowców taksówek. Posypały się mandaty!

Quiz. Marki samochodów i ich logo. Jak dobrze znasz się na motoryzacji?

Pytanie 1 z 22
Rozpoznajesz tę markę pojazdu po logo?
Logo audi
Gigantyczna działka w Warszawie. Stara zajezdnia autobusowa zarasta