Tusk i Ursula von der Leyen

i

Autor: PAP/Marcin Obara

GOSPODARKA

Miliardy dla Polski odblokowane. Donald Tusk ogłasza wypłatę pieniędzy w ramach KPO

2023-12-15 11:07

"Nasze pieniądze wreszcie ruszyły! Na dzień dobry 22 miliardy PLN, jeszcze w tym roku!" poinformował w piątek (15.12) premier Donald Tusk. Wniosek o kolejne 30 miliardów euro został już złożony.

Komisja Europejska jest gotowa do przekazania środków

W piątek (15.12) w Brukseli, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, ogłosiła, że KE jest gotowa do przekazania Polsce 5 miliardów euro w ramach prefinansowania, czyli w ramach zaliczki. Jak mówiła, pomoże to Polsce przeprowadzić prace dekarbonizacyjne i walczyć ze zmianami klimatu.

Dobre informacje przekazał premier Donald Tusk na swoim profilu na portalu X (dawniej Instagram)

Premier Tusk dodał, że jego "rząd złożył już wnioski o płatność w KPO". Jak podkreślił, "do końca tego roku, trochę symbolicznie pod choinkę, dostaniemy te pierwsze 5 mld euro".

KE pozytywnie ocenia zmienione KPO

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w piątek, że podpisała wniosek o pierwszą płatność na 6,9 mld euro z KPO.

"Czekamy też na zaliczkę 5 mld euro" - dodała.

Komisja Europejska, w drugiej połowie listopada, wydała pozytywną opinię ws. zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Jak podał wówczas resort funduszy i polityki regionalnej, chodzi o dodatkowe pożyczki na kwotę 23 mld euro, o które Polska wystąpiła 31 marca i dodatkowe 2,76 mld euro dotacji z REPowerEU, które zaprogramowano w zmienionym KPO wysłanym do KE 31. sierpnia tego roku.

Atak Brauna w sejmie

Sonda
Interesujesz się polityką?
Jak TUSK przejął władzę? - Paweł Musiałek