Trawy

i

Autor: lucianaeris / www.pixabay.com

ALERGIA

Maksymalne stężenie pyłków traw w powietrzu! Jak walczyć z objawami alergii?

2023-06-05 11:59

Czerwiec to okres kiedy zacyzna się kwtinienie zbóż, a ich pyłki osiągają wyjątkowo wysokie stężenie w powietrzu. Trawy będą pylić jeszcze nawet do sierpnia, dlatego w najbliższych miesiącach alergicy muszą się liczyć z nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak np. katar i piekące oczy. Warto wiec wiedzieć co robić, aby chociaż trochę zminimalizować objawy alergii.

Alergia na pyłki traw - objawy

Czerwiec to prawdziwa zmora dla wszystkich osób uczulonych na pylki traw, ponieważ to właśnie wtedy ich stężenie w powietrzu jest największe. Nieprzyjemnych odczuć związanych z objawami alergii nie polepsza też fakt regularnych koszeń przeprowadzanych w miastach. Pod wpływem działania kosiarki pyłki unoszą się w powietrze, a to wywołuje szereg dolegliwości głównie ze strony układu oddechowego.

Osobom uczulonym na pyłki traw dokucza przede wszystkim intensywny katar połączony z częstym kichaniem. Nos jest zapchany i mogą występować trudności z oddychaniem, w miarę zaawansowania alergii pojawia się także "świszczący oddech", a nieleczone uczulenie może prowadzić do rozwoju astmy.

Nieprzyjemnie jest także w kontekście oczu, które w reakcji na pyłki robią się zaczerwienione, pieką i łzawią. Cała twarz może być opuchnięta i swędząca. Czasami mogą się też pojawić problemy skórne, jak np. wysypka.

Jak sobie radzić z alergią?

Niestety, w naszej szerokości geograficznej, w przypadku uczulenia na pyłki traw nie uda się całkowicie wyeliminować czynnika uczulającego. Dlatego też warto zastosować się do innych wskazówek, by choć trochę zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości.

Po pierwsze, najwięcej pyłków unosi się w powietrze w słoneczne dni miedzy godziną 10:00 a 15:00. W miarę możliwości dobrze jest wtedy zostać w domu i zamknąć szczelnie okna. Na spacer najlepiej jest wychodzić z samego rana, późnym wieczorem lub po opadach deszczu (to samo dotyczy wietrzenia mieszkania).

Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości to doraźnym sposobem poradzenia sobie z uczuleniem może być... skorzystanie z maseczki. Wychodząc z domu warto przypomnieć sobie czasy pandemii i zakryć usta i nos maseczką - najlepiej FFP2.

Oprócz tego warto zainwestować w oczyszczacz i jonizator powietrza, dzięki któremu pozbędziesz się przynajmniej części pyłków (i innych zanieczyszczeń), które przywędrowały z dworu.

Wreszcie, warto postawić na odpowiednie leki antyhistaminowe, które są najlepszym sposobem walki z alergią. W tym celu należy się udać do lekarza alergologa, który dobierze odpowiednie środki.

Sonda
Też cierpisz na alergię?
Jak przetrwać wiosnę z małym alergikiem?