Bociany

i

Autor: fot. Gorzów-rozmowy o wszystkim/www.facebook.com

ZWIERZĘTA

Ludzie pomogli, bociany zbudowały gniazdo. Zamontowano dla nich specjalną platformę

2024-04-24 9:52

Do Gorzowa ponownie zawitały bociany. Jedna z par postanowiła uwić sobie gniazdo na słupie u zbiegu ulic Warszawskiej i Sybiraków. Zadanie okazało się jednak wyjątkowo trudne, bo gałęzie, bez odpowiedniej podpory po prostu spadały na ziemię. Wtedy do akcji wkroczyli gorzowianie!

Para bocianów nie może założyć gniazda

Mimo że w ostatnich dniach aura dalece odbiega od wiosennych klimatów, to jednak bociany muszą stawić jej czoła, bo już pod koniec marca zaczęły się pojawiać w okolicy. Pokonały długą drogę z egzotycznych, ciepłych krajów, by uwić w Polsce gniazda i spędzić tu najbliższych parę miesięcy.

Niestety, dla niektórych ptaków założenie gniazda okazało się dużo trudniejsze niż zazwyczaj. Para bocianów, która przyleciała do Gorzowa, upodobała sobie słup energetyczny znajdujący się u zbiegu ulic Warszawskiej i Sybiraków. Niestety, wszystkie gałęzie, których ptaki używały do budowy, spadały na ulicę. Bociany męczyły się przez kilka dni, nie mogąc znaleźć odpowiedniego punktu zaczepienia i zbierając opadłe gałęzie z ziemi. Widząc taką sytuację, okoliczni mieszkańcy postanowili interweniować.

Pracownicy ENEA Gorzów zamontowali specjalną obręcz

Gorzowianie nie pozostali obojętni na trud ptaków i o sytuacji powiadomili m.in. ENEĘ (będącą zarządcą sieci energetycznej) oraz pracowników służb miejskich. Na reakcję nie trzeba było długo czekać - we wtorek (23.04) na miejscu pojawili się pracownicy ENEA, którzy na słupie zamontowali specjalną obręcz, przypominającą platformę, na której zwierzęta bez problemu mogą wybudować sobie gniazdo.

Bociany również nie zamierzały czekać i od razu ochoczo zabrały się do pracy. Teraz pozostaje im tylko wypoczywać w przytulnym gnieździe - jedynym w swoim rodzaju!

Zobacz niezwykłe zdjęcia Parku Narodowego "Ujście Warty"

Sonda
Widziałeś/aś bociana na żywo?
Bocian wrócił na ukochaną wieś. W Krutyni czekali na niego całą zimę