Wiachura

i

Autor: Canva Pro

POGODA

Lubuskie: IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem. Wichura będzie się wzmagać. Jest ostrzeżenie drugiego stopnia

2023-12-22 9:12

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który pojawi się w województwie lubuskim. Z godziny na godzinę jego porywy mogą być coraz silniejsze.

Alert RCB dla lubuszan. Zbliża się cyklon Zoltan

Już w czwartek (21.12) mieszkańcy województwa lubuskiego otrzymali smsy od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z ostrzeżeniem przed niezwykle silnymi porywami wiatru.

Uwaga! Dziś i jutro (21/22.12) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr."

Rzeczywiście, wiatr pojawił się już w Lubuskiem i wygląda na to, że będzie jeszcze przybierał na sile. Przed południem, głównie na zachodzie kraju może osiągać prędkość powyżej 85 km/h.

Ostrzeżenie IMGW dla kilku województw

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje prawie dla całego kraju. Najtrudniejsza sytuacja ma być na zachodzie i w centralnej Polsce, gdzie ogłoszono ostrzeżenie drugiego stopnia. Dotyczy to województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz części województwa mazowieckiego i dolnośląskiego.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu" czytamy w komunikacie IMGW.

Wiatr wzmaga się z godziny na godzinę, a silne porywy mają się utrzymać przynajmniej do 20:00.

Wciąż miejscami obserwowany jest silny wiatr. Średnia prędkość wiatru wynosi miejscami 35-45 km/h, porywy wiatru sięgają 70 km/h. W ciągu najbliższych 3 godzin prędkość wiatru, zwłaszcza na zachodzie kraju, będzie jeszcze wzrastać. Porywy wiatru przed południem mogą osiągać na zachodzie do około 85 km/h, w pasie od Warmii po Górny Śląsk i Opolszczyznę do około 75 km/h" informuje IMGW.

Silny wiatr. Podstawowe zasady bezpieczeństwa

  1. Nie wychodź na zewnątrz jeśli nie jest to konieczne.
  2. Nie stawaj pod drzewami.
  3. Zamknij okna i drzwi.
  4. Jeśli jesteś na zewnątrz poszukaj bezpiecznego schronienia.
  5. Usuń przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr (wolnostojące rzeczy na balkonach, parapetach, tarasach, w ogrodach).
  6. Naładuj telefon komórkowy i przygotuj oświetlenie zastępcze (np. latarki) w razie utraty prądu.
  7. Wyłącz gaz i elektryczność, by zminimalizować ryzyko pożaru.
  8. Nie parkuj w pobliżu drzew, słupów trakcji energetycznej, szyldów i reklam.
  9. Zadbaj o bezpieczeństwo zwierząt, przede wszystkim tych przebywających na zewnątrz.

Ulewa i wiatr w Gorzowie

Sonda
Boisz się silnego wiatru?
Huragan spustoszył Luizjanę