Nietoperze

i

Autor: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"

Podziemia rodem z Batmana. Gdzie jest największe zimowisko nietoperzy w Polsce? Będzie liczenie!

2023-01-13 15:09

W najbliższy weekend naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wraz z chiropterologami z kilku krajów Europy będą liczyć nietoperze w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, którego podziemia są największym zimowiskiem tych ssaków w Polsce.

To już 22. taka akcja liczenia nietoperz w MRU

- Przede wszystkim z naukowej ciekawości, ale obowiązek monitoringu przyrodniczego nakłada na wszystkie kraje członkowskie również Unia Europejska. Co 5 lat naukowcy wysyłają do Brukseli raporty, na podstawie których ustalane są strategie ochrony poszczególnych gatunków i siedlisk - wyjaśniła dla PAP rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Małgorzata Moczulska.

Według obliczeń dr Tomasza Kokurewicza z Instytutu Biologii UPWr, w 2020 roku naliczono dokładnie 38 910 nietoperzy. To o 300 więcej niż rok wcześniej. - Zaobserwowaliśmy jednak spore zmiany w liczebności różnych gatunków. Martwi nas spadek liczebności gatunków zimnolubnych, takich jak mopek zachodni, gacek brunatny i kompleksu gatunków: nocek wąsatek, rudy i Brandta – powiedział dla PAPu.

Jak czytamy w PAP, w liczeniu wezmą udział chiropterolodzy z całej Europy; z Polski najliczniejszą grupę będą stanowili chiropterolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Poza wsparciem merytorycznym i organizacyjnym UPWr w organizacji liczenia będzie pomagało Towarzystwo Ochrony Przyrody "NIETOPEREK" – pozarządowa organizacja non-profit, założona przez chiropterologów i miłośników nietoperzy z Wrocławia w celu wspomagania badań i ochrony nietoperzy.

Ile osób będzie liczyło nietoperze w Międzyrzeczu?

Rzeczniczka uczelni zaznaczyła, że w celu uzyskania wiarygodnych wyników oraz ograniczenia niepokojenia tych ssaków do niezbędnego minimum, konieczne jest przeprowadzenie liczenia w ciągu jednego dnia - od wschodu do zachodu słońca, co – jak wyjaśniła - przy łącznej długości podziemnych korytarzy wynoszącej 32 km, wymaga udziału co najmniej 50 osób. - Podziemny system korytarzy został podzielony na 9 odcinków, w których nietoperze są liczone jednocześnie przez 9 zespołów – dodała na łamach PAP.

Sonda
Czy interesujesz się losem nietoperzy?