wybory

i

Autor: UM Olsztyn wybory

POLITYKA

Kto wystartuje do Senatu z województwa lubuskiego? Znamy pierwsze nazwiska. Trzecia Droga oficjalnie przedstawiła kandydatów

2023-08-29 11:13

Wybory parlamentarne zbliżają się coraz większymi krokami i partie polityczne ubiegające się o mandaty przedstawiają już kandydatów z poszczególnych okręgów. O tym kto pojawi się na listach wyborczych jako pierwsza poinformowała Koalicja Obywatelska, gotowe są też listy Prawa i Sprawiedliwości. Sprawdź, kto wystartuje w wyborach do Senatu z województwa lubuskiego.

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy się odbędą?

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15. października 2023 roku. To właśnie wtedy Polacy zdecydują, kto będzie ich reprezentował w rządzie, zarówno w Sejmie jak i w Senacie. Łącznie wybranych zostanie 100 senatorów oraz 460 posłów, którzy sprawować będą czteroletnią kadencję.

Kandydaci do Senatu z województwa lubuskiego. Listy Koalicji Obywatelskiej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami liderzy partii opozycyjnych zawiązali tzw. pakt senacki. To oznaczy, że zarówno Koalicja Obywatelska jak i Nowa Lewica, PSL oraz Polska 2050 nie wystawiają przeciwko sobie kandydatów do Senatu. Zamiast tego na listach pojawiły się nazwiska poparte przez wszystkie te partie po wcześniejszych uzgodnieniach.

To oni wystartują w wyborach do Senatu z województwa lubuskiego

W województwie lubuskim o miejsce w senacie ubiegać się będą trzy osoby: Władysław Komarnicki, gen. Mirosław Różański oraz Wadim Tyszkiewicz.

  • Władysław Komarnicki - to przedsiębiorca i polityk, w Gorzowie mocno kojarzony z klubem żużlowym Stal Gorzów, którego był prezesem w latach 2005-2012. Od 2015 roku sprawuje też funkcję senatora RP.

Na Władysława Komarnickiego głosować będą mogli mieszkańcy Gorzowa oraz powiatów: gorzowskiego, międzyrzeckiego, słubickiego, sulęcińskiego i strzelecko-drezdeneckiego.

  • gen. Mirosław Różański - to generał broni rezerwy Wojska Polskiego, a zarazem doktor nauk o obronności. W latach 2015-2016 pełnił funkcję Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na gen. Mirosława Różańskiego głosować będą mogli mieszkańcy Zielonej Góry oraz powiatów: zielonogórskiego, krośnieńskiego i świebodzińskiego.

  • Wadim Tyszkiewicz - to były prezydent Nowej Soli (2002-2019), zarazem przedsiębiorca i polityk. Od 2019 roku pełni funkcję senatora RP.

Na Wadima Tyszkiewicza głosować będą mogli mieszkańcy powiatów nowosolskiego, żagańskiego, żarskiego i wschowskiego.

Kandydaci do Senatu z Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy zostaną przedstawieni?

Partia rządząca ma już gotowe listy kandydatów, którzy wystartują w tegorocznych wyborach senackich. Póki co jednak nazwiska nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości. Aby to zrobić partia ma czas najpóźniej do 6. września, ale jak zaznaczają przedstawiciele PiS-u: ogłoszenie list kandydatów może nastąpić już w ciągu kilku najbliższych dni.

W materiale na bieżąco będziemy aktualizować nowe dane dotyczące wyborów parlamentarnych 2023 w województwie lubuskim. To tu pojawiać się będą kolejne nazwiska kandydatów.

Przypomnijmy: uruchomiona też została specjalna strona wyborcza, na której można sprawdzić wszystkie aktualne informacje dotyczące wyborów.

Sonda
Weźmiesz udział w wyborach?
K.ŁAPIŃSKI: POZYCJA KACZYNSKIEGO NIE ZOSTANIE PODWAŻONA NAWET JAK PRZEGRA WYBORY