Pomór kotów w Polsce. Żadne leczenie nie przynosi rezultatu
Do tej pory odnotowano już kilkanaście potwierdzonych przypadków zakażeń kotów tajemniczą chorobą. Atakuje ona układ oddechowy i powoduje zaburzenia neurologiczne, a w konsekwencji prowadzi do śmierci.
W tej chwili lekarze weterynarii nie wiedzą z czym mają do czynienia i nie są w stanie dobrać skutecznego leczenia. Wciąż trwają badania laboratoryjne mające na celu ustalenie co to za jednostka chorobowa. Póki co udało się wykluczyć podejrzenia dotyczące zakażeń wirusem ptasiej grypy lub dolegliwościami spowodowanymi spożytym mięsem.
Główny Lekarz Weterynarii o zakażeniach kotów
Do sprawy odniósł się Główny Lekarz Weterynarii, który informuje, że:
Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed - i poubojowe.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych, wirusami grypy ptaków (źródło: https://wahis.woah.org).
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy wirus grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego. Główny Lekarz Weterynarii jest w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji".
Niepokojące objawy u zakażonych kotów. Na co zwrócić uwagę?
Zgodnie z pozyskanymi informacjami na nieznaną, prowadzącą do zgonu chorobę zapadają zarówno koty wychodzące jak i te stale przebywające w domu.
Właściciele czworonogów powinni zwrócić uwagę na niepokojące objawy takie jak:
- otępienie
- sztywność kończyn
- duszność
- źrenice niereagujące na światło/ nierówne źrenice
- drgawki- ataki padaczkowe
- w badaniach krwi: podwyższony poziom cukru, wysoki poziom kreatyniny i enzymu wątrobowego AST, niedobór potasu
Każdy podobny przypadek należy natychmiast zgłosić lekarzowi weterynarii. Jak informuje część lekarzy: możliwe, że zgony kotów spowodowane są powszechnymi opryskami na owady, ale może to również być poważna choroba zakaźna, dlatego lepiej zachować szczeólną ostrożność i nie wychodzić z pupilem na spacery, a wracając do domu zostawić buty poza zasięgiem zwierzęcia.