koronawirus, zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fernandozhiminaicela/cc0/Pixabay.com

KORONAWIRUS

Koniec zagrożenia epidemicznego w Polsce! Jest komunikat Ministerstwa Zdrowia

2023-06-28 15:35

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w środę, że od 1 lipca przestaje publikować na Twitterze cotygodniowe raporty dotyczące COVID-19 z powodu zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego. Resort wskazał, że mimo zakończenia publikacji cotygodniowych raportów COVID-19 na Twitterze, informacje te będą nadal dostępne na stronach internetowych z raportami.

Koniec zagrożenia epidemicznego w Polsce! Jest komunikat Ministerstwa Zdrowia

W Polsce planowane jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony 16 maja 2022 roku w związku z infekcjami wirusem SARS-CoV-2. Odwołanie tego stanu zostanie oficjalnie wprowadzone 1 lipca 2023 roku. Przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, w Polsce obowiązywał stan epidemii.

Ministerstwo Zdrowia uzasadnia, że nadal będą obowiązywać certyfikaty covidowe oraz system Ewidencji Wjazdu do Polski ze względu na potrzebę skutecznego monitorowania sytuacji związanej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w kraju. System Ewidencji Wjazdu do Polski oraz unijne cyfrowe zaświadczenia COVID są niezbędne do śledzenia podróży i kontaktów, co umożliwia szybką reakcję i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Przez utrzymanie tych systemów resort zdrowia może lepiej monitorować sytuację epidemiczną i podjąć odpowiednie działania w celu ochrony zdrowia publicznego.

Co to jest system EWP?

System Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) został utworzony w odpowiedzi na wystąpienie epidemii COVID-19. Jego celem jest gromadzenie danych dotyczących osób, które mogą być narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub które już są zakażone. W trakcie trwania epidemii system EWP był systematycznie rozwijany poprzez dodawanie dodatkowych funkcji. Te funkcje mogą obejmować śledzenie podróży, kontaktów oraz przepływu informacji dotyczących wyników testów i szczepień. Rozbudowa systemu EWP ma na celu umożliwienie skutecznego monitorowania sytuacji epidemicznej i podejmowania odpowiednich działań w celu ochrony zdrowia publicznego.

Unijne certyfikaty COVID-19 umożliwiały korzystanie z prawa do swobodnego poruszania się w trakcie pandemii, przyczyniając się do stopniowego i skoordynowanego znoszenia ograniczeń w podróżowaniu, które były wprowadzane przez państwa należące do Unii. Te ograniczenia, wprowadzane zgodnie z unijnym prawem, miały na celu hamowanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Przypomnijmy, że Minister zdrowia, w dniu 28 marca 2022 roku, podjął decyzję o zniesieniu kilku obowiązków związanych z pandemią COVID-19. Został zlikwidowany obowiązek noszenia maseczek (z wyjątkiem podmiotów leczniczych) oraz obowiązek izolacji domowej, który został zastąpiony przez samoizolację. Ponadto, zniesiono również obowiązek kwarantanny dla współdomowników osób zakażonych COVID-19 oraz obowiązek kwarantanny granicznej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym wprowadzenia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, od 30 kwietnia bieżącego roku zaniechano obowiązku noszenia maseczek w aptekach. Jednakże, na mocy tego samego rozporządzenia, do 30 czerwca wciąż istnieje wymóg zakrywania ust i nosa przy użyciu maseczki w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność lecznicza - poinformowało PAP.

CM Medyk wykorzystał innowacyjną metodę badania na koronawirus i zrobił bezpieczną imprezę
Sonda
Spodziewasz się, że świat w najbliższych latach dotknie znów epidemia koronawirusa?