TURYSTYKA

Muzeum Grodu Santok. Klimatyczne miejsce niedaleko Gorzowa zapewni powrót do przeszłości!

2024-04-27 15:26

Znajduje się niecałe pół godziny drogi od Gorzowa i oferuje zwiedzającym możliwość przeniesienia się, choć na chwilę, do czasów wczesnego średniowiecza. Wstępując w progi Muzeum Grodu Santok czekają na nas niezwykłe wystawy przedmiotów używanych niegdyś w codziennym życiu. W ofercie również ciekawe warsztaty i gry plenerowe.

Muzeum Grodu Santok jest częścią Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, którego główna siedziba znajduje się w Gorzowie Wlkp. Obiekt uruchomiony został w 1978 roku i składa się z dwóch części:

  1. mieszcząca się w budynku tuż obok przeprawy promowej. Można w niej oglądać ekspozycję zabytków archeologicznych
  2. zlokalizowana po drugiej stronie Warty to grodzisko-rezerwat archeologiczny.

Muzeum Grodu Santok - wyjątkowa atrakcja pod Gorzowem

Muzeum Grodu Santok to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów historii, głównie tej z okresu średniowiecza. Gród, który leży w naturalnie obronnym miejscu, czyli u stóp rzeki Warty i Noteci, odegrał niezwykle ważną rolę w organizacji państwa polskiego przez pierwszych Piastów.

O tym miejscu pisał nawet Gall Anonim w "Kronice polskiej" określając je jako "klucz i strażnicę królestwa".

Ekspozycje w Muzeum Grodu Santok. Co można tu zobaczyć?

W Muzeum zlokalizowano m.in. stałą wystawę pod nazwą: „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”, na której można podziwiać wyjątkowe zabytki zgromadzone w trakcie badań archeologicznych. Są tu np. gliniane naczynia, relikty produkcji tkackiej czy metalurgicznej, zabytki produkcji rogowniczej, nasiona i narzędzia rolnicze - jednym słowem wszystko, co używane było w codziennym życiu przez mieszkańców grodu Santok.

Ale to nie koniec, bo ekspozycja zawiera też liczne szczątki ryb i zwierząt, zarówno domowych jak i hodowlanych.

Jak to na średniowiecze przystało, nie obejdzie się też bez sprzętów militarnych. W gablotach można oglądać groty strzał, bełtów, fragmenty miecza i ostrogi. Jest nawet fragment wału grodu wykonany z bierwon dębowych!

To wszystko urozmaicone licznymi prezentacjami multimedialnymi i animacjami odtwarzającymi życie codzienne w tym średniowiecznym grodzie.

Grodzisko-rezerwat archeologiczny. Dopłyniesz tam... promem!

Po obejrzeniu ekspozycji muzealnych można wsiąść na prom lub łódź i przepłynąć na drugą stronę Warty, gdzie znajduje się grodzisko-rezerwat archeologiczny. To miejsce, w którym w latach 90. wznowiono prace archeologiczne. To kolisty gród, niegdyś otoczony wałem i fosą, których zarysy zachowały się do czasów obecnych.

Jest tam ścieżka edukacyjna, a także ruiny kościoła oraz zamku. Jakby tego było mało, tuż obok grodziska znajduje się rezerwat przyrody.

Zwiedzanie grodziska z przewodnikiem

Wszyscy chętni mają okazję skorzystać z wyjątkowej atrakcji, jaką jest zwiedzanie grodziska z przewodnikiem, który w interesujący sposób opowiada o historii tego miejsca, geologii i środowisku przyrodniczym.

Oferta ta obowiązuje jednak wyłącznie w miesiącach, w których dostępna jest przeprawa promowa (zazwyczaj osiem miesięcy w roku, z wyłączeniem zimy, a w przypadku dobrej pogody - całorocznie).

Muzeum Grodu Santok - godziny otwarcia i ceny biletów

Muzeum czynne jest od środy do niedzieli w godzinach od 10:00-17:00.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny – 14 zł/os.
  • Bilet ulgowy – 8 zł/os.
  • Bilet normalny „Karta Dużej Rodziny” – 8 zł/os.
  • Bilet normalny dla grupy zorganizowanej (min. 10 osób) – 11zł/os.
  • Bilet ulgowy dla grupy zorganizowanej (min. 10 osób) – 5,00 zł/os.
  • Bilet wstępu dla mieszkańców Gminy Santok do Muzeum Grodu Santok – 4,00 zł/os.
  • Przewodnik muzealny – 50zł/grupa
  • Przewodnik muzealny – grodzisko santockie 180,00 zł/grupa
  • Przewodnik muzealny – prawobrzeże Santoka 250,00 zł/grupa

W piątki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Sonda
Lubisz zwiedzać Lubuskie?
Remont i rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej