Pieniądze

i

Autor: adnovak / www.pixabay.com

EMERYTURA

Kiedy wypłaty 14. emerytur? Resort podał termin! Kto otrzyma dodatkowe świadczenie?

2023-05-25 15:50

Zgodnie z przyjętą ustawą już wkrótce polscy emeryci będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy wypłacana będzie 14. emerytura, ale resort podał już przybliżony termin. Czym właściwie jest 14. emerytura? Kto ją otrzyma? Sprawdźcie!

14. emerytura 2023 - komu przysługuje? Kto ją dostanie?

"Czternastka" to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które wypłacane będzie z urzędu, razem ze świadczeniem podstawowym, czyli nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów, aby ją otrzymać. Świadczenie będzie miało charakter stały, to znaczy, że wypłacane będzie każdego roku.

14. emeryturę otrzymają osoby, którym na dzień 31. października 2021 roku przysługiwało jedno z długoterminowych świadczeń, m.in. emerytura, renta, renta socjalna lub świadczenie przedemerytalne.

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?

Czternastka ma wynosić tyle co emerytura minimalna w danym roku. Odnosi się to jednak wyłącznie do tych osób, których miesięczny dochód nie przekracza 2900 zł brutto.

Emeryci lub renciści, których dochody są wyższe będą miały obniżoną "czternastkę" zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", przy czym najniższa kwota wsparcia wyniesie 50 zł. Jeśli więc czyjeś dochody mieszczą się w przedziale na przykład 5 tysięcy, wówczas taka osoba nie otrzyma dodatkowego świadczenia.

Kiedy wypłaty 14. emerytur w 2023 roku?

Wszystko wskazuje na to, że wypłaty czteranstych emerytur nastąpią jeszcze przed tegorocznymi wyborami. Jak poinformował resort: pieniądze mają się pojawić na kontach emerytów w wakacje, na przełomie lipca i sierpnia.

Dokładne daty nie są jednak jeszcze znane. Pewne jest, ze nastąpi to w drugiej połowie roku, najprawdopodobniej jeszcze przed październikowymi wyborami.

Sonda
Pobierasz jakieś świadczenia z ZUS-u?
Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą