gorzów szpital da vinci 1

i

Autor: materiały szpitala Gorzów/facebook.com Robot to wysokospecjalistyczna maszyna.

Jeszcze tylko egzamin i nowoczesny robot Da Vinci wkrótce wspomoże gorzowskich lekarzy!

2021-05-10 18:08

W lecznicy przy Dekerta medycy spędzili prawie tysiąc godzin na nauce obsługi jedynego w swoim rodzaju urządzenia. Ma on służyć pacjentom na przełomie maja i czerwca. Dzięki niemu można wykonywać zabiegi w trudno dostępnych miejscach.

Lekarz wykonujący zabieg za pomocą da Vinci nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli. Umożliwia ona wyświetlenie trójwymiarowego obrazu narządu nawet w 16-krotnym powiększeniu. Nauka operowania szczypcami do najłatwiejszych nie należy.

- Praca chirurga przy użyciu robota umożliwia precyzję cięcia przekraczającą możliwości ludzkich rąk, a zaletą takich zabiegów jest także niska utrata krwi, minimalizacja powikłań, mniejszy ból pacjenta i szybszy powrót do zdrowia - wyjaśnia urolog Piotr Petrasz z gorzowskiego szpitala.

gorzów szpital da vinci 2

i

Autor: materiały szpitala Gorzów/facebook.com D Vinci przekazuje powiększony obraz.

Zmniejsza się także liczba zdarzeń niepożądanych, bo robot optymalizuje ruchy chirurga i poprawia jego pole widzenia. Da Vinci wykorzystywany jest w zabiegach nowotworowych, głównie: prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej.

Technologia zdalnie sterowanych robotów w służbie walki z rakiem szyjki macicy w krakowskim szpitalu na Klinach.
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?