Włamanie

i

Autor: Canva Pro

włamanie

Jak uniknąć włamania w czasie świąt Bożego Narodzenia? Podpowiadamy!

2023-12-22 14:27

Grudzień to intensywny okres dla wszystkich, zwłaszcza dla policji i włamywaczy. W czasie świątecznym wzrasta liczba kradzieży i włamań do opuszczonych na kilka dni mieszkań. Warto wiedzieć, jak właściwie zabezpieczyć posesję i majątek na dłuższe nieobecności podczas spotkań rodzinnych.

Święta Bożego Narodzenia to doskonały moment dla przestępców, ponieważ zwiększa się ruch w centrach handlowych, przyciągając nie tylko klientów, ale także kieszonkowców, którzy polują na gotówkę w portfelach. Włamywacze z kolei wybierają opuszczone domy i mieszkania.

Dla nich najbardziej kuszące są nieruchomości pozostawione na czas kilkudniowych wyjazdów świątecznych. Wtedy sąsiedzi są zazwyczaj zajęci swoimi sprawami, a ulice są mniej uczęszczane, co ułatwia uniknięcie spojrzenia potencjalnych świadków. Jak więc utrudnić życie złodziejowi i chronić się przed włamaniem?

Jak informuje portal "hartmann-tresore.pl", po pierwsze, nie należy opuszczać mieszkania pośpiesznie. Większość złodziei posługuje się zwyczajnymi narzędziami i dostaje się do nieruchomości przez okna lub drzwi balkonowe. Przed wyjazdem dokładnie sprawdź, czy wszystkie okna i drzwi są dobrze zamknięte, także te mniej używane, np. w kotłowni czy piwnicy.

Wszystkie zamki i zabezpieczenia powinny być sprawne, więc usuwaj awarie na bieżąco. Nie zostawiaj kluczy w łatwo dostępnych miejscach, np. za framugą drzwi czy pod wycieraczką. Jeśli ktoś ma sprawdzać mieszkanie w twojej nieobecności, lepiej wcześniej przekazać mu klucze osobiście.

10 sposobów jak uchronić się przed włamaniem

Szybka wizyta osoby trzeciej może również udawać obecność domowników, co zniechęca potencjalnych złodziei. Pamiętaj, że przestępcy działają w ciszy, więc dobre oświetlenie posesji, rolety, okna i drzwi antywłamaniowe oraz system alarmowy to skuteczne środki ochrony.

Nie ma jednak pewności, że do włamania nie dojdzie. Dlatego warto przechowywać gotówkę, dzieła sztuki, elektronikę, biżuterię i inne wartościowe przedmioty w solidnym sejfie. Można go schować w meblach, np. w szafie czy biurku, albo zamontować w ścianie lub podłodze w domu jednorodzinnym.

Przy wyborze sejfu zwróć uwagę na klasę odporności na włamanie, rodzaj zamków, certyfikaty i poprawny montaż. Sejf od renomowanego producenta i dobre ubezpieczenie mieszkania mogą zminimalizować straty nawet w przypadku włamania. Dbaajmy więc o skuteczne zabezpieczenie domu przed włamaniami i złodziejami.

Świętokrzyskie. Policja zatrzymała podejrzanych o włamanie do bankomatu w Zagnańsku
Sonda
Czy kiedykolwiek byłeś/aś świadkiem włamania?