mandat kontrola policja

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS mandat kontrola policja

Jak sprawdzić, ile ma się punktów karnych na koncie? Jest na to kilka sposobów. Zdradzamy jakie!

2023-02-14 15:48

W dobie dużo wyższych mandatów i ogólnej zmianie taryfikatora, kierowcy jeżdżący po polskich drogach muszą mieć się na baczności. Strata prawa jazdy w tych czasach jest kosztowna. Wielu zmotoryzowanych jest na tyle uważna, że sprawdza ilość punktów karnych co jakiś czas.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych na koncie?

No właśnie. Na sprawdzenie punktów karnych jest kilka sposobów, które przedstawiamy poniżej:

  • Najprostszym sposobem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie o nazwie mObywatel, na której po zalogowaniu się przez np. profil zaufany, możemy dodać swoje dokumenty, takie jak: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, czy właśnie możliwość sprawdzenia punktów karnych. Drugą, podobną opcją jest wejście i zalogowanie się na stronie www.obywatel.fov.pl. Kilka kliknięć i gotowe!
  • Kolejny sposób też jest banalny, ale wymaga nieco więcej czasu, niż założenie aplikacji. bo Wystarczy udać się do najbliższego komisariatu policji, a miejscowi funkcjonariusze z chęcią podają ilość punktów karnych po zweryfikowaniu danych osobowych;
  • Trzecia opcja jest również związana z wizytą na komisariacie policji, ale dotyczy tylko i wyłącznie tego, gdy chcielibyśmy otrzymać pisemne potwierdzenie ilości punktów karnych. Wówczas taka usługa kosztuje już 17 złotych.

Ile ważne są punkty karne w Polsce?

Od 17 września 2022 roku w Polsce punkty karne są ważne dwa lata. Wcześniej był to rok. To efekt jeszcze surowszych kar dla piratów drogowych. Warto dodać, że prawo jazdy może zostać nam zabrane za przekroczenie 24 punktów karnych. Inaczej ma się sprawa z młodszymi lub mniej doświadczonymi kierowcami. Wówczas osoby, które nie ukończyły 20. roku życia lub posiadają prawo jazdy krócej niż rok, to maksymalny limit punktów karny wynosi 20.

Sonda
Ile masz punktów karnych na swoim koncie?