Ksiażka

i

Autor: stevepb / www.pixinio.com

QUIZ

Quiz. Jak dobrze znasz polskie przysłowia? Ten test jest trudniejszy niż Ci się może wydawać!

2023-10-28 14:32

W języku polskim istnieją tysiące przysłów, a niektóre z nich funkcjonują nawet od czasów średniowiecza. Mimo, że wiele z nich wychodzi lub wyszło już z codziennego użycia to jednak są takie powiedzenia, które pasują zawsze i wszędzie - niezależnie od czasów. A Ty, jak dobrze znasz polskie przysłowia? Sprawdź się w naszym quizie.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Język polski, mimo, że uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków na świecie, może się z pewnością poszczycić bogactwem słów i treści. Świadczą o tym m.in. liczne przysłowia, których Polacy bardzo lubią używać.

Według posiadanych informacji, najstarsze przysłowie polskie zostało zapisane w 1407 roku i brzmi: quando się łyka drą, tunc ea drzy. Zapisane jest w języku staropolskim z elementami łacińskimi, a w obecnej formie brzmiałoby: Kiedy się łyka drą, wtedy je drzyj - co odnosi się do obuwia polskim chłopów robionego z łyka lipowego.

Obecnie również funkcjonuje wiele ciekawych przysłów, które można przypasować praktycznie do każdej sytuacji. Sprawdź, jak dobrze je znasz!

Przysłowia polskie - jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Ciekawość to pierwszy stopień do..."
Detektyw