Jak brzmi najdłuższe słowo świata? Ma 189 819 liter

i

Autor: pixabay.com Jak brzmi najdłuższe słowo świata? Ma 189 819 liter

Ciekawostki

Jak brzmi najdłuższe słowo świata? Ma 189 819 liter

2023-04-25 11:41

Zastanawialiście się kiedyś jak brzmi najdłuższe słowo na świecie? Jego nazwa jest trudna do wymówienia, a w anglojęzycznej wersji ma aż 189 819 liter. Trudno o wykorzystanie pełnego zapisu, dla ułatwienia posłużył nam wielokropek. Słowo brzmi methionylthreonylthreonyl ... isoleucine. Co konkretnie oznacza?

Spis treści

  1. Jakie jest najdłuższe słowo na świecie?
  2. Najdłuższe słowa w poszczególnych językach
  3. Jakie jest najdłuższe polskie słowo?

Jakie jest najdłuższe słowo na świecie?

Najdłuższe słowo na świecie z pewnością jest trudne do wymówienia. Z jego zapisaniem też mogą być niemałe problemy, gdyż posiada ono 189 919 liter. Tak, to nie pomyłka. Jeżeli ktoś podjąłby się tego trudnego zadania i zdecydował się na jego wymówienie, mogłoby mu to zająć około 3,5 godziny. To zapewne spore wyzwanie nawet dla najbardziej zaawansowanych specjalistów od zadań niewykonalnych.

Pełny zapis najdłuższego słowa na świecie możemy znaleźć w sieci, nie umieszczamy go jednak w treści artykułu, gdyż byłoby to trochę problematyczne. W obiegu funkcjonuje bardzo skrócona forma, która brzmi methionylthreonylthreonylglutaminyl ... isoleucine. Co oznacza to słowo? To chemiczna nazwa tytyny, czyli długiego, włóknistego białka mięśni poprzecznie prążkowanych u kręgowców. Brzmi skomplikowanie? Na pewno nie bardziej niż pełna nazwa.

Księga Rekordów Guinnessa odnotowuje jednak inne słowo, które pretenduje do miana najdłuższego na świecie. To słowo złożone, liczące 195 znaków w zapisie oryginalnym i 428 w transkrypcji. Również funkcjonuje ono w zapisie skrótowym, a jego pełno nazwę można znaleźć wpisując: nirantarāndhakāritā ... lokān. Słowo to pochodzi z literatury i po raz pierwszy pojawiło się w XVI wieku w książce napisanej przez królową Tirumalãmbã. Co oznacza? To opis regionu Indii.

Najdłuższe słowa w poszczególnych językach

Z jeszcze inną wersją możemy spotkać się w słowniku The Oxford English Dictionary. Według niego, najdłuższe słowo to Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis. To termin wymyślony. 45-literowe słowo oznacza chorobę płuc, popularnie nazywaną krzemicą.

Osobne rankingi dotyczące najdłuższych słów w konkretnych językach prowadzą poszczególne kraje. W języku niemieckim najdłuższe słowo ma 63 litery i oznacza przekazanie obowiązków w zakresie znakowania mięsa wołowego, a brzmi Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz.

Jakie jest najdłuższe polskie słowo?

A jak brzmi najdłuższe słowo w języku polskim? To wyraz konstantynopolitańczykowianeczka oznaczający młodą mieszkankę Konstantynopola, liczący 32 litery. Uznaje się go za najdłuższe polskie słowo, jednak jest ono sztucznie wydłużane, na przykład poprzez dodawanie przedrostków. Warto zwrócić także uwagę na słowo dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięcioipółletni. Wprawdzie ma aż 49 liter, jednak jest to przedłużane słowo.

Festiwal Roślin w Rzeszowie
Źródło: Jak brzmi najdłuższe słowo świata? Ma 189 819 liter