Budowa domu na obrzeżach Gorzowa

i

Autor: M.Pa

BUDOWA

Ile kosztuje budowa domu na obrzeżach Gorzowa? Cena zwali was z nóg!

2023-06-15 12:28

To pytanie zadaje sobie wiele osób, którzy chcą w najbliższym czasie wybudować dom na obrzeżach Gorzowa. Jaki to koszt? Stosowne wyliczenia przedstawiamy poniżej. Uwaga, kwota nie jest mała!

Portal wielkiebudowanie.pl przedstawił dane, aby zbadać kosz budowy domu. Dane te obejmują średnie ceny materiałów budowlanych, usług budowlanych oraz montażowych. Dane te pochodzą z maja 2023 roku oraz analogicznych miesięcy w latach 2019-2022.

W maju 2023 roku szacowany koszt osiągnięcia stanu surowego zamkniętego, uwzględniający średnie ceny materiałów i usług budowlanych, wyniósł średnio 3494 zł za metr kwadratowy budowanego domu jednorodzinnego w skali kraju. Jest to średnio o 26,8 procent więcej niż w maju 2022 roku. Wartość nominalna wzrosła o 739 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że przy budowie domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych, trzeba byłoby obecnie wydać średnio około 419 tys. zł, co stanowi wzrost o 88 680 zł w porównaniu do poprzedniego roku, a dotyczy to tylko etapu stanu surowego zamkniętego -czytamy na stronie bankier.pl.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy koszty prac i materiałów niezbędnych do wybudowania domu w stanie deweloperskim wzrastały nieco wolniej. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko prace wykonywane po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego, takie jak prace wodno-kanalizacyjne, montaż ogrzewania centralnego, instalacje elektryczne czy malowanie, średnia wycena materiałów i usług wyniosła w maju 2023 roku 2455 zł za metr kwadratowy.

Koszt usług budowlano-montażowych różni się w zależności od województwa i te różnice mogą sięgać nawet 50 procent. Najniższe średnie stawki można znaleźć w województwach: opolskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Tradycyjnie najwyższe oczekiwania budowlańców dotyczą województw: mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Ile kosztuje budowa domu wokół Gorzowa? Cena zwala z nóg!

Jak to wygląda w naszym województwie? W tej sprawie wypowiedziała się dla naszego portalu pani Grażyna, która od jakiegoś czasu buduje dom na obrzeżach Gorzowa.

- W tej chwili za dom o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych trzeba zapłacić od 800 tysięcy złotych w górę. Wszystko zależy oczywiście od materiałów i sposobu wykończenia wnętrz, ale koszty za "stan deweloperski" (czyli bez wykończenia w środku) nie spadają poniżej 600 tysięcy złotych. Dla porównania: w roku 2020 kiedy zaczynałam interesować się tematem budowy domu i uzyskaniem kredytu, to budowa domu gotowego już do zamieszkania mieściła się w kwocie 600 tysięcy złotych. Teraz o takiej kwocie możemy mówić bez wykończenia domu w środku. Oczywiście trzeba też doliczyć koszty działki. Ja akurat ich nie ponosiłam, ale taka działka jaką mam ja, czyli 24 ary to w tej chwili koszt około 120 tysięcy złotych - mówi nam pani Grażyna.

Budowa domu - jak zacząć i jak ją zorganizować. Opowiadają inwestorka i kierownik budowy
Sonda
Wolisz dom czy mieszkanie?