Największe grzyby w województwie lubuskim. Mieszkańcy przesłali swoje zdobycze!

i

Autor: Zofia Rafińska

GZRYBOBRANIE

Grzybobranie trwa! O której godzinie najlepiej wybrać się na grzyby?

2023-11-25 13:42

Sezon na grzyby w pełni i w lasach nie brakuje okazałych kapeluszy, które tylko czekają, aby je zebrać. Jednak, mimo, że grzyby są, to nie zawsze udaje się na nie trafić. Dlaczego? Nie bez znaczenia jest pora dnia, o której wybierasz się na grzybobranie. Sprawdź, kiedy warto ruszyć do lasu!

Wrzesień to idealny czas na grzybobranie. To właśnie teraz grzybów jest najwięcej i czasami wystarczy przejść zaledwie kawałek leśnej ścieżki, by zapełnić koszyk po brzegi. Oczywiście, ważne jest znalezienie dobrego miejsca, w którym grzybów jest najwięcej, ale równie ważne jest to, o jakiej godzinie postanowisz udać się do lasu.

Najlepsza pora na zbieranie grzybów

Na początek warto przypomnieć, że grzyby lubią wilgotne podłoże i ich wzrostowi sprzyja deszczowa pogoda. Nie bez powodu mówi się więc "rosnąć jak grzyby po deszczu". To właśnie po opadach (ale niezbyt intensywnych) uda nam się znaleźć najwięcej smakowitych kapeluszy.

Ponadto, jak przyznają eksperci, grzyby rosną w nocy i najszybciej wyrastają miedzy zmierzchem a świtem, dlatego na grzybobranie najlepiej jest wybrać się z samego rana. Idealnym czasem na grzybobranie będą godziny między 6:00 a 9:00.

Chodzi o to, by po pierwsze, uprzedzić innych grzybiarzy, a po drugie nie pozwolić, by grzybami zdążyły się zająć inne leśne stworzenia.

Gdzie szukać grzybów?

Grzyby lubią zacienione, spokojne i ciche miejsca, dlatego lepiej szukać ich z dala od ruchliwych ścieżek i dróżek. Najczęściej zlokalizowane są w pobliżu drzew - iglastych bądź liściastych, wszystko zależy od gatunku grzyba.

Przed wyjściem na grzybobranie warto się też zapoznać z mapą grzybów, by mieć pewność, że miejsce, do którego się udajemy zapewni nam obfite zbiory.

Zobacz zdjęcia największych grzybów zebranych w Lubuskiem. Niektóre ważą ponad kilogram!

Co wiesz o polskich grzybach?

Pytanie 1 z 10
Co to za grzyby?
Kurki
Czy warto jeść grzyby?
Listen on Spreaker.