Gorzowianie postawili na owoc. Gruszka wygrała!
Decyzją mieszkańców to gruszka stanie się głównym bohaterem Nocnego Szlaku Kulinarnego. Co to oznacza? Że lokale gastronomiczne, które przyłączą się do zabawy, w trakcie wydarzenia będą serwować dania/napoje/przystawki, w których najważniejszym produktem będzie właśnie gruszka.
Trzeba przyznać, że pietruszka nie miała szans w starciu ze słodkim i soczystym owocem, na którego zagłosowały 344 osoby. Na pietruszkę oddano zaledwie 133 głosy.
Od początku wszyscy przeczuwaliśmy, że królowa jest tylko jedna…
Z dumą ogłaszamy, że zwyciężczynią naszego głosowania została gruszka! To ona będzie gwiazdą i głównym składnikiem dań podczas Nocnego Szlaku Kulinarnego" czytamy na facebookowej profilu wydarzenia.
Trwa nabór na NSK w Gorzowie. Lokale gastronomiczne mogą się zgłaszać
Nocny Szlak Kulinarny to wyjątkowo smakowita impreza, w trakcie której lokale gastronomiczne, które wcześniej zgłoszą się do zabawy, serwują dania, napoje lub przekąski, bazujące na jednym, wybranym składniku. W tym roku będzie to właśnie gruszka. Mieszkańcy, którzy chcą dołączyć do zabawy dostaną mapę, na której zaznaczone będą wszystkie punkty biorące udział w wydarzeniu. Warto podkreślić, że serwowane dania nie mogą przekraczać z góry ustalonej ceny. W ubiegłej edycji było 15 zł.
Polecany artykuł:
Po degustacji mieszkańcy będą mogli wystawić lokalowi ocenę za danie, biorąc pod uwagę zarówno smak, kreatywność jak i jakość podania. Ten lokal, który otrzyma najwięcej głosów, zdobędzie tytuł Królowej Gastronomii.
Obecnie trwa nabór i restauracje, kawiarnie czy puby, które chcą dołączyć, mogą się zgłaszać. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres biznes@um.gorzow.pl najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku.
Nocny Szlak Kulinarny 2024. Kiedy?
To będzie już czwarta edycja imprezy. Tym razem odbędzie się ona w dniach 30 i 31 sierpnia 2024. To nowa data, bo początkowo zapowiadano termin wrześniowy.
Przypomnijmy: w pierwszej edycji NSK królował miód, w drugiej ziemniak, a w trzeciej mieszkańcy zdecydowali się na szparagi.