Zakaz wstępu na bulwary

i

Autor: Gorzowski Rynek Hurtowy

ALARM

Gorzów: Zakaz wstępu na dolne bulwary. Poziom wody w Warcie jest coraz wyższy

2023-12-27 13:29

Gorzowscy urzednicy poinformowali, że od środy (27.12) aż do odwołania obowiązuje zakaz wstępu na dolne tarasy gorzowskich bulwarów. Ma to związek z podwyższajacym się stanem wody, który jednak nie dobił jeszcze do stanu ostrzegawczego.

Podwyższanie się stanu wód w rzekach to częste zjawisko, z którym mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Tym razem do góry poszła między innymi rzeka Warta w Gorzowie, która zalała dolne tarasy bulwarów. To z kolei wymogło podjęcie pewnych środków ostrożności.

Bulwary zamknięte. Zakaz wstępu na dolne tarasy

Taśmy odgradzające i ostrzegawcze tablice pojawiły się już z samego rana w środę.

Od środy obowiązuje, ze względu na bardzo wysoki stan Warty, zakaz wstępu na dolne tarasy gorzowskich bulwarów. Schody łączące dolne i górne tarasy zostały przegrodzone taśmą, zamontowano ostrzegawcze tablice. Zakaz będzie obowiązywać do odwołania" czytamy w komunikacie miasta.

To oznacza, że spacer dolnymi bulwarami jest w tej chwili niemożliwy.

Warta się podnosi, ale jeszcze nie zbliżyła się do stanu ostrzegawczego

Mimo, że widok zalanych bulwarów i podnoszący się stan wody w rzece mogą wzbudzać niepokój to w tej chwili nie ma jeszcze powodów do obaw.

W środę (27.12) rano poziom wody w Warcie wyniósł 350 cm, a to oznacza, że do stanu ostrzegawczego jeszcze sporo brakuje. Nie mówiąc już o stanie alarmowym. Trzeba uważać, ale w tej chwili nie ma powodów do niepokoju. Dobrze, że woda przyszła" - przyznał Ryszard Stefaniak z gorzowskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Stan ostrzegawczy wynosi 390 cm, natomiast stan alarmowy 470 centymetrów. Dopiero po podniesieniu się wody do takich poziomów fachowcy podejmą decyzję co do ewentualnych, dalszych kroków.

Sonda
Czy pamiętasz powódź z 1997 roku?
Zima w Niemczech w środku lata, powódź w Słowenii! Eksperci zabierają głos