Pożar traw

i

Autor: KM PSP w Kielcach

Gorzów: Wypalanie traw to prawdziwa plaga

2022-03-16 17:22

W tym roku do pożarów nieużytków strażacy wyjeżdżali już 35 razy. Często są to obszary, gdzie ciężko dojechać ciężkim sprzętem. Gaszenie jest utrudnione i nie trudno o tragedię, bo ogień może się szybko przenieść np. na zabudowania.

Wiosenne wypalanie traw trwa w najlepsze. Apele nie pomagają. Gorzowska straż pożarna odnotowała już 35 wyjazdów do podpalonych łąk, chociaż na dobrą sprawę wiosna się nie zaczęła.​ Skalą zjawiska zaskoczeni są sami strażacy. Z ich danych wynika, że traw nie wypalają już rolnicy. Płoną zazwyczaj nieużytki, które są trudno dostępne.

Przez co trudno szybko ugasić taki pożar. A on jest na tyle niebezpieczny, że bardzo szybko może przedostać się do lasu lub w pobliże osiedli mieszkalnych. Były przypadki, że osoby złapane przez policję mówiły, że robiły to dla zabawy - mówi Bartłomiej Mądry z gorzowskiej straży pożarnej.

straż pożarna radom

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Wypalanie traw jest karane. W zależności od konsekwencji takiego pożaru sprawcy może grozić do 5 tys. zł grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.

Pamiętajmy wypalanie traw to nic mądrego.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Sprawdzian tylko dla mistrzów. Osiągniesz 10/15?

Pytanie 1 z 15
Urzędowym językiem w Brazylii jest